Jeśli chodzi o nadużywanie leków na receptę, Xanax jest lekiem szczególnie niebezpiecznym, gdy zażywa się go zbyt dużo. Jest to krótko działający środek depresyjny ośrodkowego układu nerwowego, przepisywany w przypadku zaburzeń lękowych i panicznych. Xanax jest rodzajem leku z grupy benzodiazepin (benzo) i jest powszechnie nadużywany ze względu na poczucie dobrego samopoczucia i spokoju, jakie może zapewnić. Lek ten powinien być przyjmowany tylko przez krótki czas. Xanax działa na mózg w taki sposób, że naturalna produkcja substancji chemicznych, których mózg używa do uspokojenia się, z czasem maleje, powodując pogorszenie objawów i ostatecznie uzależnienie. Po krótkim czasie użytkownik musi przyjmować lek, aby czuć się normalnie. W ten sposób Xanax zdobywa popularność. Jeśli osoba zażywa Xanax dłużej niż kilka tygodni, prawie na pewno rozwinie fizyczne i psychiczne uzależnienie, z którym trudno będzie się rozstać, a nawet może to być śmiertelne.

Statystyki

Badanie National Survey on Drug Use and Health z 2013 r. wykazało, że młodzi dorośli najczęściej używali alprazolamu lub blisko spokrewnionego z nim lorazepamu w celach pozamedycznych. Wskaźnik nadużywania wśród osób w wieku 18-25 lat (10,3%) był prawie dwukrotnie wyższy niż wśród osób w wieku 26 lat i starszych (5,7%). Ponadto alprazolam i inne benzodiazepiny są często łączone przez osoby nadużywające z innymi lekami. Według Substance Abuse and Mental Health Services Administration, ponad 50% z prawie 176 000 wizyt na izbie przyjęć w 2011 r. z powodu benzodiazepin wiązało się również z piciem alkoholu lub zażywaniem innych narkotyków.

Co Xanax robi z mózgiem?

Xanax powinien być przyjmowany tylko przez okres od dwóch do czterech tygodni. Kiedy ktoś zażywa Xanax, zmienia on sposób przekazywania informacji do mózgu. Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) jest neuroprzekaźnikiem w mózgu, odpowiedzialnym przede wszystkim za uspokajanie nerwów i aktywności mózgu. Ten neuroprzekaźnik odgrywa rolę nie tylko w zmniejszaniu lęku, ale także w promowaniu senności i rozluźnienia mięśni. Po zażyciu leku Xanax stężenie GABA w mózgu wzrasta, co ostatecznie przyczynia się do efektu uspokojenia.

Kiedy Xanax jest przyjmowany długotrwale, zaburza funkcjonowanie naturalnego GABA w mózgu, a kiedy to nastąpi, u osoby zażywającej rozwija się tolerancja i uzależnienie od leku. Kiedy ktoś zażywa Xanax, mózg nie wytwarza tyle GABA, ile powinien. Oznacza to, że jeśli ktoś zażywa Xanax przez dłuższy czas, a następnie przestaje go zażywać, będzie odczuwał jeszcze większy niepokój niż na początku.

Kiedy ktoś uzależni się od leku, jeśli nie będzie go przyjmował, może rozwinąć się u niego ciężki zespół odstawienny. Często stają się niespokojne, drażliwe, nerwowe i nie mogą spać. Mogą pojawić się problemy żołądkowe lub pocenie się. Użytkownik zaczyna tracić wszystkie pozytywne efekty działania leku. A ponieważ lek ma krótki okres półtrwania, trzeba będzie zwiększyć jego dawkę i zażywać go częściej.

Ponadto istnieją badania i dowody na to, że długotrwałe stosowanie leku Xanax może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych. Osoby długotrwale zażywające Xanax mogą doświadczać brain zaps - porażenia prądem elektrycznym w głowie, szczególnie w sytuacji, gdy mózg próbuje się przystosować bez obecności narkotyków. Po zaprzestaniu zażywania Xanaxu może również wystąpić uczucie zamroczenia mózgu.

Długotrwałe stosowanie leku Xanax jest również związane z rozwojem choroby Alzheimera i demencji.

Korzyści z odstawienia Xanaxu

Odstawienie Xanaxu może być niezwykle trudne. Jeśli jesteś w trakcie uzależnienia, rzucenie palenia niesie ze sobą wiele korzyści. Korzyści te przeważają nad postrzeganymi korzyściami wynikającymi z dalszego używania. Niektóre z nich mogą obejmować:

 • Poprawa funkcjonowania psychicznego i fizycznego - Długotrwałe nadużywanie Xanaxu może prowadzić do problemów psychologicznych, w tym utraty pamięci, depresji, dezorientacji i pobudzenia. Rzucenie palenia może pozwolić na życie bez tych objawów i bez konieczności ciągłego wracania do zdrowia po jego zażyciu.
 • Nie potrzebujesz go już, aby czuć się "normalnie " - Z czasem osoba uzależniona od Xanaxu wytwarza tolerancję, polegając w większym stopniu na leku, aby odczuwać te same efekty i radzić sobie w codziennym życiu. Rzucając teraz nałóg, nie będziesz musiał polegać na leku, aby radzić sobie w życiu codziennym.
 • Eliminacja długoterminowych konsekwencji - Długotrwałe nadużywanie Xanaxu może prowadzić do problemów w związkach, problemów finansowych, prawnych i wypadków. Rzucając teraz nałóg, można wyeliminować te zagrożenia, które towarzyszą uzależnieniu.

Krótkotrwałe skutki zażywania Xanaxu

Dla osób zażywających Xanax, negatywne krótkoterminowe skutki używania leku mogą być odczuwalne w krótkim okresie czasu. Powszechnym efektem krótkoterminowym jest upośledzenie funkcji poznawczych oraz trudności z mówieniem i formułowaniem myśli. Przy zwiększeniu dawki mowa staje się bardziej niewyraźna, a osoby pod wpływem Xanaxu brzmią jak pijane. Inne efekty krótkoterminowe mogą obejmować suchość w ustach, bóle głowy, zmęczenie, trudności w oddawaniu moczu i zaparcia oraz zaburzenia funkcji seksualnych. Ponadto użytkownicy mogą doświadczać poważniejszych skutków krótkoterminowych, takich jak wysypka skórna, drgawki, depresja i nietypowe wahania nastroju.

Krótko mówiąc, skutki zażywania leku Xanax mogą obejmować:

 • Zawroty głowy
 • Zmęczenie
 • Słabość
 • Utrata koordynacji
 • Dezorientacja
 • Upośledzona zdolność oceny sytuacji
 • Problemy z pamięcią

Długotrwałe skutki uboczne stosowania leku Xanax

Najczęstszym skutkiem ubocznym stosowania leku Xanax jest senność. Jeśli dana osoba zażyje zbyt dużo leku Xanax, może mieć problemy z koncentracją, trudności seksualne, bóle głowy, niewyraźną mowę, zawroty głowy i dezorientację. Możliwe jest również przedawkowanie leku Xanax. Jeśli osoba zażywająca Xanax wypije alkohol, który również jest środkiem depresyjnym, skutki uboczne mogą się nasilić i doprowadzić do uspokojenia, a nawet śmierci.

Do najczęstszych długoterminowych skutków nadużywania Xanaxu należą przedłużone okresy uspokojenia i senności, które mogą trwać od 3 do 4 dni. Innym częstym skutkiem długoterminowym związanym z przewlekłym stosowaniem Xanaxu jest upośledzenie pamięci, zwłaszcza pamięci krótkotrwałej. Osoby długotrwale używające leku mogą również doświadczać stanów depresyjnych i lękowych, a także nadpobudliwości, pobudzenia i okresów szału.

Długotrwałe nadużywanie leku Xanax może prowadzić do wielu powikłań fizycznych, takich jak niewyraźne lub podwójne widzenie, drgawki, drżenie, żółtaczka, kołatanie serca i tachykardia (czyli szybsze niż normalnie tętno w spoczynku). Stosowanie leku Xanax przewlekle i przez długi okres czasu wiąże się z większym ryzykiem rozwoju demencji. Ponadto u osób zażywających lek mogą wystąpić myśli samobójcze, bóle w klatce piersiowej, przeżywanie retrospekcji oraz niekontrolowane drgania i skurcze mięśni.

Zmiany w zachowaniu

Kiedy osoba uzależnia się od Xanaxu, zmienia się cały jej tryb życia, a jej głównym celem staje się zdobywanie i przyjmowanie tych leków. Objawy takie jak:

Niezdolność do zaprzestania zażywania: Jak bardzo użytkownik chciałby ograniczyć zażywanie, nie będzie to możliwe.
Intensywna koncentracja: Nic nie staje się ważniejsze od zdobycia i zażycia narkotyku. Przyjaciele, rodzina, kariera zawodowa i hobby schodzą na dalszy plan.
Negatywne konsekwencje: Takie rzeczy jak aresztowanie, utrata rodziny i przyjaciół, sytuacje zdrowotne lub inne negatywne konsekwencje nie są w stanie zniechęcić do zażywania narkotyków.
Izolacja: Osoba zażywająca narkotyki prawdopodobnie będzie się izolować, aby spędzać więcej czasu na zdobywaniu "haju". Może utrzymywać swoje uzależnienie w tajemnicy, aby inni nie przeszkodzili mu w używaniu.
Higiena osobista: Osoba taka nie dba już o swój wygląd i czystość.Odstawienie Xanaxu

Kiedy osoba próbuje odstawić Xanax, może to być nie lada wyzwaniem. Nigdy nie należy gwałtownie odstawiać Xanaxu. W miarę jak mózg uzależnia się od Xanaxu, zaczyna wymagać tego leku do normalnego funkcjonowania i faktycznie zmienia skład chemiczny mózgu. Nagłe odstawienie leku może spowodować napady drgawek, arytmię serca i śmierć. Benzole są szczególnie niebezpieczne, ponieważ są jedynym rodzajem powszechnie stosowanych leków na receptę, w przypadku których sam akt odstawienia może spowodować śmierć. Jeśli odstawisz Xanax w bezpieczny sposób, nadal będziesz doświadczać objawów odstawienia. Obejmują one bezsenność, wrażliwość na światło i dźwięk, pocenie się lub dreszcze, skurcze mięśni, koszmary senne i bóle głowy.

Oś czasu odstawienia leku

Istnieje ogólny i podstawowy harmonogram odstawienia Xanaxu, jednak może się on różnić u poszczególnych osób w zależności od dawki, częstotliwości i sposobu podawania.

1-4 dni - Po zaprzestaniu przyjmowania Xanaxu w okresie od 1 do 4 dni, lek jest usuwany z organizmu. Często pojawiają się pierwsze objawy odstawienia, które najczęściej wyglądają jak bezsenność i przechodzą w inne objawy.

5 dni - 28 dni - W tym okresie występują największe fizyczne objawy odstawienia. W przypadku większości osób objawy te mogą ustąpić do końca miesiąca.Objawy te mogą obejmować

 • Bóle głowy i bóle stawów
 • Zawroty głowy
 • dezorientacja
 • Zmęczenie
 • Pocenie się
 • Bezsenność
 • Lęk i ataki paniki
 • Napady
 • Psychoza

U niektórych użytkowników mogą wystąpić przedłużające się objawy psychologiczne odstawienia Xanaxu, które mogą utrzymywać się długo po upływie jednego miesiąca. Może to trwać od sześciu miesięcy do roku. Objawy mogą obejmować bezsenność, upośledzenie umysłowe, problemy trawienne, bóle mięśni, drżenie i objawy czuciowe, takie jak mrowienie kończyn, depresja lub dzwonienie w uszach. Sytuację można poprawić za pomocą leków w ośrodku leczenia lub w pełni monitorowanego programu detoksykacji.

Detoks od Xanaxu może być bolesny, dlatego podczas odstawiania warto unikać pewnych pokarmów, takich jak kofeina, sztuczny cukier, dodatki do żywności lub miód, które mogą pogorszyć objawy odstawienia. Dodatkowo, leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, stabilizatory nastroju i inne leki często mogą mieć negatywny wpływ. Wiadomo, że nawet witaminy takie jak D, B i magnez mogą nasilać objawy odstawienia.

Lęk powrotny

Najbardziej intensywnymi objawami odstawienia u osób, które odstawiły Xanax, są lęk i depresja. Może to być ogromna trudność dla osób, które uzależniły się od Xanaxu, przyjmując go w celu złagodzenia lęku. Lęk, który odczuwają podczas odstawiania leku, nazywany jest "lękiem z odbicia" i u wielu osób powoduje nawrót choroby. Kiedy zaczynają czuć się tak, jak przed zażyciem Xanaxu, ponownie go zażywają, aby powstrzymać te objawy. Lęk z odbicia stanowi dużą trudność, ponieważ lęk odczuwany podczas odstawiania jest zwykle większy niż normalny poziom lęku danej osoby.

Wskazówki dotyczące rzucania palenia

Zdobądź nowy numer telefonu - Jeśli kupowałeś Xanax na ulicy, pozbądź się starych kontaktów lub zmień numer telefonu. Może to być szczególnie pomocne w przypadku pokusy sięgnięcia po Xanax i głodu narkotykowego.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy - Samodzielne odstawienie Xanaxu może być bardzo niebezpieczne. Jeśli podjąłeś decyzję o rzuceniu palenia, poszukaj profesjonalnej pomocy w centrum leczenia lub ośrodku detoksykacyjnym.

Uczęszczaj do grup wsparcia - Niektóre grupy mogą być oparte na 12 krokach i mogą pomóc w nawiązaniu kontaktu i poznaniu innych osób, które są na tej samej drodze co Ty.

Prowadzeniezdrowego stylu życia - stosowanie zrównoważonej diety i codzienna aktywność fizyczna mogą prowadzić do zmniejszenia łaknienia i psychologicznych skutków zażywania Xanaxu po przejściu procesu odstawienia. Dodatkowo może to zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.

Naucz się radzić sobie z lękiem - Unikaj ludzi i miejsc, które mogą wywołać chęć ponownego sięgnięcia po Xanax. Skorzystaj z pomocy doradcy lub terapeuty, aby nauczyć się zdrowego radzenia sobie z problemami i zdobyć inne umiejętności i narzędzia redukujące lęk.

Dlaczego się uzależniłeś? - Dlaczego w ogóle uzależniłeś się od Xanaxu? Być może w celu leczenia lęku, a może w celu samoleczenia. Niezależnie od tego, jaki jest powód, warto zrozumieć i odkryć powody, dla których zacząłeś używać Xanaxu. Może to potencjalnie zapobiec nawrotowi.

Czy mogę zerwać z nałogiem?

Niewiele osób nadużywających Xanaxu zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne mogą być te leki, nawet jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Można by pomyśleć, że logiczne jest całkowite zaprzestanie zażywania Xanaxu - być może tak nagle, jak zaczęto go zażywać, jednak jest to bardzo niebezpieczne i może mieć skutki zagrażające życiu. Zdecydowanie zaleca się rozważenie odstawienia leku pod nadzorem lekarza. Podczas odstawiania leku mogą wystąpić drgawki, zwłaszcza u osób, które odstawiają go nagle lub gwałtownie zmniejszają jego dawkę. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby samemu rzucić palenie, nawet najbardziej zdeterminowani mogą powrócić do nałogu w okresie odstawienia z powodu intensywnych objawów odstawiennych.

Jak rzucić Xanax

Xanax można odstawić tylko pod nadzorem lekarza.

Najlepszym miejscem do odstawienia Xanaxu jest ośrodek detoksykacyjny. Ponieważ leku Xanax nie można odstawić nagle, należy stopniowo zmniejszać jego dawkę przez pewien okres czasu, pod kontrolą lekarza. Podczas detoksu można bezpiecznie odstawić lek Xanax, można także otrzymać lek łagodzący objawy odstawienia. Ponownie, nie zaleca się odstawiania leku Xanax na własną rękę. Przed zaprzestaniem lub zmniejszeniem dawki należy przynajmniej skonsultować się z lekarzem. Po odstawieniu leku Xanax pacjent powinien poddać się leczeniu, które pomoże mu nauczyć się radzić sobie bez niego i zapobiec nawrotowi choroby. Zalecany jest pobyt w stacjonarnym ośrodku odwykowym. Pomocne może być także poradnictwo, terapia grupowa, grupy wsparcia i leczenie ambulatoryjne. Należy nauczyć się nowych zachowań i sposobów myślenia, aby móc w zdrowy sposób radzić sobie z lękiem i głodem.

Znaczenie leczenia uzależnienia od Xanaxu

Próba odstawienia Xanaxu na własną rękę jest niezwykle niebezpieczna, a objawy odstawienia tego narkotyku mogą potencjalnie zagrażać życiu, w zależności od obecności innych narkotyków w organizmie, ich stężenia i przebytej historii medycznej. Ponieważ Xanax powoduje spowolnienie normalnego funkcjonowania mózgu, organizm może próbować nadmiernie kompensować ten stan, jeśli lek zostanie odstawiony zbyt szybko. Może to spowodować, że mózg zacznie wymykać się spod kontroli. Napady drgawek są powszechne wśród osób uzależnionych od Xanaxu, które gwałtownie odstawiają lek, a wściekłość, nadmierna czujność i inne objawy mogą również wystąpić po odstawieniu leku.

Po zakończeniu procesu detoksu rozpoczyna się formalne leczenie uzależnienia od narkotyków, a personel leczniczy stosuje różne metody terapeutyczne i programy, aby odkryć podstawowe czynniki społeczne, behawioralne i środowiskowe, które doprowadziły do uzależnienia. Ośrodki detoksykacyjne i programy leczenia mogą również obejmować techniki holistyczne, takie jak joga, akupunktura, terapia masażem i medytacja, które sprzyjają zdrowieniu. Dodatkowo, po zakończeniu leczenia i powrocie do codziennego życia, otrzymasz umiejętności życiowe, narzędzia i wsparcie potrzebne do kontynuowania planu zdrowienia.

Trzeźwość jest możliwa

Jeśli po raz pierwszy próbujesz wytrzeźwieć i denerwujesz się, że chcesz odstawić alprazolam, zadaj sobie pytanie, jak bardzo chcesz wytrzeźwieć? Czy spotkały Cię konsekwencje zażywania narkotyków? Długotrwała trzeźwość od Xanaxu jest możliwa. Może to być ciężka praca, ale jest wiele osób, którym udało się wyzdrowieć i wyjść z nałogu.

Xanax nie jest odpowiedzią na ataki paniki, lęki i uzależnienie. Czy czujesz, że wpadłeś w sidła uzależnienia od Xanaxu? Wiele osób uważa, że programy 12 kroków, takie jak Anonimowi Narkomani lub inne spotkania samopomocy, stanowią alternatywną drogę do uwolnienia się od benzodiazepin. Rozsądnie jest jednak najpierw poszukać profesjonalnej pomocy.

Jeśli masz pytania dotyczące zagrożeń związanych z uzależnieniem od Xanaxu i dostępnych opcji leczenia, Sober Nation zapewnia kompleksową bazę zasobów i katalog terapii, aby pomóc Ci uzyskać więcej informacji i świadomości. Nasz doświadczony personel jest dostępny przez całą dobę i może zadać wszelkie pytania, traktując Cię ze współczuciem i szacunkiem.

Jeśli cierpisz na poważny problem medyczny, natychmiast zgłoś się do lekarza. Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może cierpieć na problem zdrowotny związany z nadużywaniem narkotyków lub uzależnieniem od Xanaxu, pomoc jest na wyciągnięcie ręki.

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem, doświadczony personel Sober Nation jest gotowy, aby porozmawiać z Tobą o tym, co dzieje się w Twoim ciele i wyjaśnić objawy i odczucia, których doświadczasz. Personel medyczny może również informować Twoich bliskich o Twoim stanie w trakcie tego procesu, traktując Ciebie lub Twoją bliską osobę ze współczuciem i szacunkiem, na jaki zasługują. Niektórzy z pracowników Sober Nation sami wyszli z uzależnienia i są aktywną częścią społeczności, która Cię otacza, więc rozumieją ból i frustrację, których doświadczasz. Przekształć swój cel powrotu do zdrowia w rzeczywistość i zadzwoń do Sober Nation już dziś.

Jeśli czujesz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy w walce z uzależnieniem, SoberNation oferuje narzędzia i zasoby oraz całodobową infolinię. (866) 207-7436