Nie sądzisz, że życie studenckie i trzeźwość mogą się ze sobą łączyć. Wielu osobom studia kojarzą się z imprezami bractw, kegami i życiem na wolności. Regularne imprezy mogą utrudniać młodym mężczyznom i kobietom, którzy są na długoterminowym odwyku, "zrobienie studiów".

Wytrzeźwienie nie oznacza, że na świecie pojawią się podkładki dla pielęgniarek, nie ma też "specjalnych przywilejów" dla studentów na odwyku. Utrzymanie wyzdrowienia może być dodatkowym wyzwaniem dla studentów. Wyzwanie, które dzięki kilku zaangażowanym profesjonalistom staje się coraz łatwiejsze do pokonania.

Poznajcie Jasona Callisa.

Jason jest dyrektorem programowym Kolegialnej Społeczności Odwykowej Uniwersytetu Georgii. Callis jest bardzo zajętym człowiekiem, ponieważ pełni także funkcję sekretarza zarządu ARHE (Association of Recovery in Higher Education). Callis zna się na rzeczy, jeśli chodzi o pomoc studentom w trzeźwym poruszaniu się po uczelni. Sam miał przywilej uczestniczenia w programie odwykowym na swojej macierzystej uczelni. Na szczęście jest tutaj, aby wspierać studentów Uniwersytetu Georgii, a jego praca tworzy podstawy dla kolejnych programów odwykowych dla studentów.

Jak powstało CRC w Georgii?

W związku z rosnącym problemem narkomanii w stanie Georgia, uczelnia bez wątpienia ma dług wdzięczności wobec rodziny Fontaine. Jack i Nancy Fontaine stracili syna Johna Jr, który zginął w wypadku samochodowym spowodowanym przez alkohol, gdy miał 16 lat. Rodzina Fontaine hojnie przekazała pieniądze na otwarcie Centrum Fontaine'a, które obecnie mieści się w Centrum Zdrowia Uniwersytetu Georgii. Misją Centrum Fontaine'a jest zapewnienie społeczności UGA wszechstronnego zakresu usług prewencyjnych, wczesnej interwencji i pomocy w powrocie do zdrowia, opartych na dowodach naukowych.

CRC jest częścią Centrum Fontaine'a i stanowi program pomocy w powrocie do zdrowia na uniwersytecie, gdzie studenci mogą spędzać czas, znaleźć wsparcie i uczyć się (dla wielu jest to baza domowa). Collegiate Recovery Community (CRC) została otwarta w 2013 roku.

CRC oferuje cotygodniowe spotkania, na których członkowie mogą omawiać tematy związane z powrotem do zdrowia. Jest to świetny sposób, aby studenci otrzymali wsparcie w swojej podróży po zdrowie i intelektualnej.

Rozmowy w grupach rówieśniczych pomagają uczniom poczuć się wspieranym oraz częścią społeczności. Osoby mogą nawiązać kontakt z przyjaciółmi, którzy zmagają się z tymi samymi problemami, wiedzą, że nie są sami. Cotygodniowe spotkania pomagają stworzyć poczucie odpowiedzialności dla członków, którzy zmagają się z problemami, a także dla tych, którzy chcieliby odnosić dalsze sukcesy na swojej drodze. Jest to forum, na którym można dzielić się swoimi sukcesami w nauce i trzeźwości.

Co możesz zrobić jako członek CRC.

W tygodniu odbywają się dwa spotkania. Poniedziałkowe spotkanie nosi nazwę "Seminarium", podczas którego członkowie CRC mogą uczestniczyć w zabawnych zajęciach na trzeźwo. Jest to noc, podczas której członkowie mogą uciec od przepełnionej alkoholem sceny imprezowej college'u i dobrze się bawić.

Raz w miesiącu studenci są zapraszani do udziału w takich zajęciach, jak kręgle, wędrówki piesze, a nawet lokalne kółko bębniarskie. Kolejne poniedziałkowe spotkanie pozwala studentom na wymianę poglądów ze starszymi kolegami i omówienie ich sytuacji w mniejszej, bardziej kameralnej atmosferze. W pozostałe dwa poniedziałki w miesiącu odbywają się zajęcia tematyczne, które członkowie stowarzyszenia żartobliwie nazywają zajęciami "dla dorosłych".

Trzeźwi studenci uczestniczą w kursach zarządzania czasem, budżetowania, pracy nad życiorysem, gotowania, a nawet terapii sztuką.

W każdy czwartek CRC oferuje także spotkania oparte na 12 krokach. Spotkania te nie są związane z żadnym konkretnym stowarzyszeniem 12 Kroków. Traktuj je jako spotkania, na których osoby uzależnione wszelkiego rodzaju mogą nawiązać kontakt, omówić swoje problemy i podzielić się doświadczeniami, siłą i nadzieją. Spotkania te są bardzo integracyjne i mile widziane są wszystkie formy zdrowienia - od AOD, przez zaburzenia odżywiania,

Spotkania te są bardzo integrujące i mile widziane są wszystkie formy zdrowienia - od uzależnienia od narkotyków, zaburzeń odżywiania, seksu i miłości, po samookaleczenia oraz używanie alkoholu i narkotyków. Spotkania te obejmują zarówno otwarte dyskusje, jak i spotkania z mówcami. Callis opisuje te spotkania jako "niesamowite", ale trudno mu opisać ich emocjonalny wpływ na członków. "Spotkania te są fajne, ponieważ uczestniczą w nich inni członkowie społeczności Athens (gdzie znajduje się college). Są to spotkania otwarte. Jeśli więc ktoś uważa, że może mieć problem, jest mile widziany, by do nich dołączyć.

CRC oferuje także wiele innych ciekawych wydarzeń. Southeast Collegiate Recovery Community Retreat to wspaniałe wydarzenie wspólnotowe, które odbywa się raz w roku. Studenci z UGA CRC i University of Alabama CRC wspólnie organizują zabawny weekend poświęcony zdrowieniu. Trzeźwi studenci z ośmiu uniwersytetów spędzają tu czas na wspólnej zabawie.

CRC uczestniczy także w trzeźwych spotkaniach przy ognisku. Tailgate Uniwersytetu Florydy przeciwko UGA jest znany jako "największe na świecie cocktail party". Mecz ten jest uważany za największą imprezę tailgate w roku. CRC organizuje trzeźwe spotkanie dla tych, którzy chcą wziąć w nim udział bez używania narkotyków lub alkoholu. Jest to bezpieczne środowisko dla trzeźwych uczniów, w którym mogą oni uczestniczyć w meczu przy wsparciu swoich kolegów.

Co to oznacza dla przyszłości?

Zawsze uważałem, że studia to miejsce odkrywania siebie. Miejsce, w którym młodzi ludzie świeżo po ukończeniu szkoły średniej mogą uciec spod kontroli rodziców, aby dowiedzieć się, kim i czym są.

Kiedy zaczynałem swoją drogę powrotną, miałem przekonanie, że każdy mój pomysł na przyszłość będzie inny. Myślałem, że wszystko będzie dziką przygodą. Nie wiedziałem, że wyzdrowienie daje mi możliwość zrobienia o wiele więcej.

Pozwala mi stać się osobą, którą zawsze chciałem być, ale moje zaburzenia związane z używaniem substancji uniemożliwiały mi to wszystko. Usługi wsparcia, takie jak CRC, przypominają mi, że nawet w najbardziej śliskich miejscach możemy być dla siebie nawzajem. Mając właściwe intencje, możemy być wszędzie. Dzięki wsparciu naszych kolegów możemy zrobić wszystko.

Skontaktuj się z koleżeńską społecznością odwykową Uniwersytetu Georgia pod adresem crc@uhs.uga.edu.

Skontaktuj się z Jasonem Callisem pod adresem jcallis@uhs.uga.edu.

Zobacz ich stronę internetową: https://www.uhs.uga.edu/crc/crc-intro.