Co wydawać w pierwszym roku po wyzdrowieniu

Rzucanie narkotyków lub alkoholu, albo przez wejście do centrum detox lub robi to na własną rękę, jest tylko pierwszym krokiem w długiej podróży, która jest odzysku. Pierwszy rok w odzysku jest najbardziej burzliwe, a każdy odzysku jest wyjątkowy. Nie ma dokładnej formuły, która działa dla wszystkich. Jest jednak wiele rzeczy, których można się spodziewać w pierwszym roku odwyku.

Ostre objawy odstawienia

Po przejściu przez początkowe fizyczne objawy odstawienia, po ostre objawy odstawienia (PAWS) są bardziej spójne obawy przez cały pierwszy rok w odzysku. PAWS mogą trwać od sześciu miesięcy do dwóch lat, a pojawiają się one, gdy Twój mózg kontynuuje naprawianie się z uszkodzeń, które spowodował Twój nałóg. PAWS obejmują trudności z jasnym myśleniem, zarządzaniem emocjami, rozpoznawaniem stresu i spokojnym snem, a także trudności z koordynacją ruchową i pamięcią.

Uzyskanie wsparcia

PAWS to jedne z głównych powodów, dla których tak ważne jest budowanie silnej sieci wsparcia i ufanie radom specjalistów od uzależnień i osób, które są na odwyku dłużej niż ty. Wsparcie może przyjść w postaci wyrozumiałych członków rodziny i przyjaciół, towarzystwa uzależnień, doradztwa grupowego, terapii i lekarzy. Nie jesteś przyzwyczajony do radzenia sobie z życiem bez narkotyków lub alkoholu, więc musisz być gotów prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.

Depresja i nadmierna pewność siebie

Jest wiele emocji, których doświadczysz podczas pierwszego roku na odwyku, ale depresja i nadmierna pewność siebie to dwie emocje, które są szczególnie ważne, aby się spodziewać i zająć. Depresja jest powszechna, zwłaszcza w pierwszych tygodniach powrotu do zdrowia. Jeśli trwa ona znacznie dłużej lub jest tak poważna, że pojawiają się myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu, należy jak najszybciej porozmawiać z terapeutą lub innym specjalistą od zdrowia psychicznego. Kilka miesięcy po pierwszym roku odwyku możesz zacząć czuć się zbyt pewnie i myśleć, że radzisz sobie tak dobrze, że nie musisz już przestrzegać programu ani pracować nad swoim powrotem do zdrowia. Nadmierna pewność siebie jest niebezpieczna, ponieważ może sprawić, że przestaniesz się skupiać na swoim zdrowieniu i będziesz bardziej skłonny do nawrotu.

Rutyny i podejmowanie decyzji

Podczas pierwszego roku odwyku pomocne jest posiadanie rutyny. Planowanie dni (w tym terapii, spotkań wspólnoty, czasu na medytację itp.) pomoże ci przystosować się do nowego życia w odwyku. Planowanie, a nie spontaniczność to ważna umiejętność, której należy się nauczyć. Należy też uważać, aby nie brać na siebie więcej obowiązków niż można udźwignąć. Jedną z najlepszych rad dla osób w pierwszym roku po wyzdrowieniu jest unikanie wprowadzania niepotrzebnych, poważnych zmian w życiu (chyba, że jest to konieczne dla bezpieczeństwa lub wyzdrowienia), takich jak przeprowadzka czy zmiana pracy. Często zdarza się, że ludzie żałują poważnych zmian, których dokonali w pierwszym roku po wyzdrowieniu, zanim zaczęli myśleć jaśniej. Musisz nauczyć się i praktykować zdrowe podejmowanie decyzji, co często zaczyna się od decyzji o unikaniu ludzi, miejsc i rzeczy, które kojarzą Ci się z narkotykami lub alkoholem i które mogą zagrozić Twojemu wyzdrowieniu.