Powrót do zdrowia jest papierkiem lakmusowym, który pozwala dowiedzieć się, kim są twoi prawdziwi przyjaciele i kto jest w tych przyjaźniach autentyczny. Myśląc wstecz o czasach, kiedy zażywaliście, zdajesz sobie sprawę, że żyłeś w ciekawej dychotomii: mogłeś być wśród wielu przyjaciół, którzy dzielili wspólną więź z narkotykami wszelkiego rodzaju, ale istnieje izolacja, która wkrada się do szpiku kości, gdy gasną światła i impreza się kończy.

Kiedy uzależniony kończy odzyskiwanie i wznawia swoje miejsce w świecie ponownie, nie jest zaskakujące, że ludzie, którzy kiedyś mogli być partnerami w zbrodni może nie dzielić entuzjazm nowo odzyskane mają dotyczące ich nowej dzierżawy na życie. Ci, którzy rezydują w tym obozie mogą czuć się zdradzeni, że nowo uzdrowiony uzależniony zmienił stronę. Niektórzy mogą próbować zwabić ich z powrotem do swoich starych sposobów używania, sabotując w ten sposób czyjąś ciężko wywalczoną trzeźwość. Tak czy inaczej, te postawy mogą oznaczać niebezpieczeństwo dla osób zaangażowanych w życie w odwyku, ale wciąż czują się na siłach.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą nieumyślnie lub celowo sabotować tych, którzy wracają do zdrowia. Jednym z powodów jest to, że uzależnienie mogło wyprzeć prawdziwych i szczerych przyjaciół. Innym powodem jest to, że ludzie mogą nie rozumieć, co uzależnienie naprawdę pociąga za sobą dla tych, którzy cierpią w jego uścisku i skończyć się alienacji lub umożliwienia osoby odzyskującej. Trzeźwość może oznaczać koniec przyjaźni, ponieważ może trzymać się lustra do zachowań, które inni mogą nie chcą widzieć.

Oznaki sabotażu mogą być wyraźne lub subtelne. Ludzie mogą powiedzieć, że wyzdrowienie nigdy nie będzie działać i że nawrót jest dany. Niektórzy mogą powiedzieć, że ci, którzy dopiero co wyzdrowieli, nigdy nie mieli problemu z narkotykami. Mogą też być tacy, którzy otwarcie używają narkotyków przed kimś, kto wraca do zdrowia lub próbują znaleźć sposób, aby zastraszyć lub zmusić kogoś do używania narkotyków. Inne taktyki mogą obejmować trzymanie urazów lub pretensji, wykorzystywanie przeszłych zachowań jako dźwigni, rozsiewanie plotek lub robienie raniących komentarzy, które grają na czyichś wątpliwościach.

Jakie są sposoby na to, aby osoby w trakcie zdrowienia mogły uniknąć toksycznych zachowań "nienawistników"? Jednym z najważniejszych kroków, szczególnie na początku procesu zdrowienia, jest zerwanie więzi z tymi, którzy są negatywnie nastawieni. To może być bardzo trudny krok, ponieważ niektórzy z tych "używających" przyjaciół mogli być wsparciem emocjonalnym lub finansowym. W innych przypadkach mogło dojść do romantycznych podtekstów, a w jeszcze innych do nadużyć.

Rozstanie z tymi starymi sieciami może być brutalne, ponieważ pojawiły się nowe systemy radzenia sobie, a stare sposoby po prostu nie pasują. Z drugiej strony istnieje możliwość, że nowo uzdrowiona osoba może próbować ponownie nawiązać te relacje, które były autentyczne w swej istocie. To również może być trudne, ponieważ zaufanie zostało wcześniej naruszone i nawet po upływie czasu rany mogą być zbyt świeże lub głębokie.

W związku z tym ważne jest, aby nawiązać nowe znajomości i ustanowić pozytywne i zdrowe więzi. Te przyjaźnie obejmują ludzi, którzy naprawdę dbają i wspierają zdrowe zachowania i postawy podczas konfrontacji i kwestionowania uzależniających myśli i zachowań. Te osoby mogą obejmować te spotkane w dwunastu krokach lub innych grupach wsparcia lub te, które są spotykane podczas działań trzeźwościowych i zapewniają motywację dla tych w odzysku, aby kontynuować na tej ścieżce.