fazy uzależnienia od narkotyków W obecnych czasach młodzi ludzie, a czasami nawet bardzo młodzi, bo w wieku 10-12 lat natrafiają w swoim życiu na dość poważne problemy. Próbują oni skutecznie odnaleźć swoje miejsce w szkole, w domu i szuka go również wśród kolegów. Codziennie istnieje ryzyko, że jakaś osoba takiemu młodemu człowiekowi zaproponuje narkotyki i będzie przekonywał go o niezwykłych właściwościach tych substancji. Oczywiście jeden przypadek wzięcia narkotyku nie musi od razu oznaczać, że dana osoba się uzależni, niemniej jednak powstaje znaczne ryzyko podjęcia kolejnej próby, gdyż jeśli pierwszy raz dał dobry efekt, to czemu by nie spróbować. Tym bardziej, że pierwsze reakcje, to przede wszystkim duże ubarwienie szarej rzeczywistości. Warto jednak podkreślić, iż taki efekt bardzo szybko minie i na pewno pojawi się pokusa wzięcia kolejnych dawek. Dzieje się tak dlatego, że nic dziecku nie dało widocznie do tej pory większej ulgi w swoich problemach niż wspominana dawka narkotyku. W takiej sytuacji kolejna próba wzięcia narkotyku powinna stanowić zdecydowane czerwone światło i nakłaniać do zmiany toru myślenia. Musimy także zauważyć, że jeśli od razu nadamy takowej osobie etykietkę „narkoman”, to wtedy może stanowić niebezpieczeństwo, iż pomyśli ona sobie, że faktycznie nim jest i tylko wśród takich ludzi będzie w stanie być szczęśliwa.

Ryzyko uzależnienia wzrasta drastycznie kiedy nie ma skierowanej odpowiedniej pomocy ku takiemu człowiekowi, czasami wystarczy jak najwcześniejszy sygnał od kolegów czy nauczycieli w szkole, aby rodzice lub odpowiedni ludzie mogli się tym zając. W przeciwnym wypadku osoba uzależniona będzie coraz bardziej zagłębiać się w temat narkotyków, będzie je kupować i czytać na temat działania coraz to mocniejszych środków, gdyż z czasem małe dawki okażą się zupełnie nieskuteczne. Stwarza to wtedy u uzależnionego wrażenie, że takie obowiązki domowe można lekko taktować, a zażywanie kolejnych substancji daje mocne poczucie własnej wartości i pewność siebie. Z czasem, w miarę coraz częstszego zażywania narkotyków pojawią się różne problemy, zarówno w szkole jak i w życiu codziennym. Kolejne awantury w domu, napięcie i stres będą potęgowały chęć sięgnięcia po mocniejsze środki, aby poczuć pozorną ulgę. Oczywiście nie można pomijać faktu, że z czasem zaczną się zmieniać substancje po które dana osoba sięga i zazwyczaj będą to coraz mocniejsze środki. Na samym początku zazwyczaj zaczyna się od wdychani oparów kleju, zażywaniu tabletek uspokajających.

uzależnienie od narkotyków To wszystko dodatkowo wzmocnione poprzez alkohol. Po jakimś czasie pojawiają się narkotyki tzw. Twarde. Ich działanie jest o wiele silniejsze, a aplikacja odbywa się w żyłę lub doustnie. One najszybciej prowadzą do bardzo dużego wyniszczenia organizmu i powodują szereg chorób. Niestety zdarza się, że dzisiejsza młodzież w zasadzie od razu wyciąga ręce po te drugie, twarde narkotyki, ale takie które są w łatwy sposób dostępne, często produkowane w domu. Niemniej jednak nie jest ważne czy jest to wąchanie kleju czy zażywanie cięższych substancji, gdyż każda z nich stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla osoby uzależnionej. W przypadku osób, które bardzo często znajdują się pod wpływem narkotyków zanika potrzeba życia bez prochów. Po prostu na trzeźwo nie są w stanie funkcjonować i radzić sobie ze wszystkimi problemami, a głód narkotyczny jest bardzo duży. Bardzo często zdarza się sytuacja, kiedy to właśnie pod wpływem narkotyków dochodzi do aktów seksualnych, czy też nawet podejmowania ważnych decyzji życiowych. W pewnym momencie dla narkomana jest najważniejsze, aby zapewnić sobie stały dopływ narkotyków, żeby na pewno nie brakło.

Z czasem można zauważyć, że w przypadku takich osób, wszelkie kontakty z otoczeniem są ograniczone do minimum i spotykają się jedynie z dilerami. Na pewno należy wziąć pod uwagę fakt, że uzależnienie od narkotyków pociąga za sobą znaczne obciążenia moralne i społeczne. Następuje bowiem coraz większe przekraczanie kolejnych moralnych granic. Kończy się zazwyczaj na kradzieżach, rozbojach czy prostytucji. Przeważnie robią to po to, aby zdobyć kolejne pieniądze na narkotyki. Wszystkie opisane wyżej powody sięgania po środki odurzające stykają się z bardzo dużym głodem fizycznym. Jeśli narkoman nie zażyje środków odurzających, to wtedy odczuwa bardzo silne objawy abstynencyjne. To właśnie obawa przed ich kolejnym wystąpieniem powoduje chęć nieprzerywania zażywania środków. Można więc powiedzieć, że takim ostatnim powodem, dla którego w pewnym momencie bierze się narkotyki, jest ból fizyczny. Musisz wiedzieć, że po kilku latach zażywania narkotyków, u osoby uzależnionej tolerancja na jego działanie jest bardzo duża i wymaga zażywania tak wielkich dawek, że dla przeciętnego człowieka mogłoby to być śmiertelne.

narokotyki W czasie, kiedy narkoman podporządkuje się całkiem narkotykom i nie wyobraża sobie życia bez nich oraz stara się za wszelką cenę je zdobyć, to możemy mówić o najgorszym etapie uzależnienia psychicznego i fizycznego. Czasami zdarzają się pewnego rodzaju przebłyski, które stają się punktem zwrotnym i motywacją do podjęcia leczenia. W takich sytuacjach narkoman przeważnie zaczyna zdawać sobie sprawę z tego jak nisko upadł i że jest z nim źle. Nie należy w żadnym wypadku odmawiać pomocy takiej osobie i dołożyć wszelkich starań, aby wyszła z nałogu. Nie jest to na pewno łatwe, niemniej jednak każdy zasługuje na szansę i nie wolno jej nikomu ograniczać. Osoby, które takowej pomocy nie znajdują w swoim otoczeniu, niestety bardzo często świadomie wybierają popełnienie samobójstwa, nie mogąc znieść swojej bezradności wobec otaczającej go rzeczywistości.