działanie narkotyków Wobec uwarunkowań o narkomanii w naszym społeczeństwie bardzo duży wpływa ma rodzina i nie jest to bez znaczenia. Szczególnie stosunki pomiędzy dziećmi oraz ich rodzicami odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju psychicznym młodej osoby. To właśnie w swoim rodzinnym domu każde dziecko uczy się pewnych społecznych zachowań, nawiązuje pierwsze kontakty z otoczeniem, jak i również stara się zaspokoić potrzeby psycho-fizyczne, co jest zresztą niezwykle istotne. Niestety w dzisiejszych czasach te więzi rodzinne ulegają znacznemu rozpadowi i stopniowo zatracane są uczucia pomiędzy danymi członkami rodziny. Przeważnie mamy w takich wypadkach do czynienia z rodzinami niepełnymi lub rozbitymi, które przeżywają codzienne kryzysy. Przede wszystkim w ostatnich latach można zaobserwować bardzo ważny fakt zanikania wpływu rodziców na własne dzieci, co jeszcze kiedyś byłoby nie do pomyślenia. Obecnie osoby odpowiedzialne za dziecko poświęcają mu zdecydowanie coraz mniej czasu. Przeważnie tłumaczą się przepracowaniem i przemęczeniem, aczkolwiek jest to rzeczywiście prawda. Co prawda zapewniają sobie i dzieciom środki do życia, niemniej jednak w odstawkę idzie to co najważniejsze, czyli miłość i poczucie bliskości w rodzinie. Często można spotkać się z rozwodami, które przeważnie nie spotykają się ze zbytnim sprzeciwem społeczeństwa, to stało się tak bardzo normalne.

Zazwyczaj możemy obserwować, że wszystkie konflikty czy chroniczny brak czasu rodzice starają się zrekompensować dzieciom poprzez drogie prezenty czy pieniądze. Jednocześnie prowadzą swoje dziecko do sytuacji, kiedy to bez wyjścia będzie starało się szukać oparcia w innym środowisku, po prostu chce uciekać z obecnego świata. W przypadku kiedy zaczyna się tworzyć tego typu konflikt psychiczny, u dziecka pojawiają się stany, z których stara się on wyjść poprzez środowisko zewnętrzne. Wtedy trafia na narkotyk i odkrywa, że to naprawdę „idealne” lekarstwo na wszystkie problemy, z którymi musiał się borykać. Zdecydowanie redukuje powstałe napięcia, jak i również pozwala wyzwolić swoje emocje, można być wtedy prawdziwie autentycznym i szczerym. Co więcej, narkotyki z czasem zastępują rodzinę i dają poczucie pozornego bezpieczeństwa. Warto jednak podkreślić, że w wielu sytuacjach niszcząca i nie pomagająca będzie postawa rodziców wobec swojego dziecka. Wymagają oni wtedy od swojej pociechy tego, aby była ona wręcz perfekcyjna, co daje dziecku poczucie, że rodzice w pełni by je zaakceptowali, gdyby idealnie spełniało ich oczekiwania. W takim właśnie wypadku młody człowiek staje się bardziej przedmiotem ambicji jego rodziców, którzy przecież wiedzą najlepiej co będzie dla niego dobre i w jakim kierunku chciałby się rozwijać. Pojawia się więc brak wiary w swoje możliwości, które często są duże, aczkolwiek skutecznie stłumione przez postawę rodziców.

jak działają narkotyki Tego typu stany wywołują wspomniane już wcześniej lęki i mocne uczucie napięcia, co sprawia, że narkotyk staje się jedynym i skutecznym środkiem na unicestwienie złych emocji i odprężenie. Nie jest dobra również zbyt duża nadopiekuńczość względem dziecka, która przeważnie objawia się zbytnim wyręczaniem go we wszystkich czynnościach oraz podejmowanie za niego decyzji. Nie można ochraniać go wiecznie przed różnymi życiowymi trudnościami, ponieważ to powoduje u dziecka niemożność wpływu na swoją sytuację w życiu i brak odwagi w podejmowaniu osobistych decyzji. Wtedy również sięganie po substancje odurzające pomaga się odciąć od wszystkiego, w dużej mierze od własnych problemów, które sobie stworzyło dziecko i z którymi nie umie sobie samodzielnie poradzić, bo przecież zawsze mama z tatą zadbali o to, żeby nie musiał się niczym martwić. Narkotyki pomagają stłumić niskie poczucie własnej wartości oraz powoduje uczucie przynależności do jakiejś grupy, w tym wypadku mamy na myśli innych narkomanów. W tym miejscu koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób mogłoby to przebiegać, gdyby dziecko wychowywało się w normlanej rodzinie, gdzie nie zostałyby zaburzone jego wewnętrzne relacje i rodzice poświęcali mu stosowanie dużo czasu. Wtedy jest znacznie mniejsze ryzyko wstąpienia młodej osoby na drogę narkomanii. Wobec tego możemy wyciągnąć wnioski, iż dziecku jest potrzebne przede wszystkim uczucie zaakceptowania go przez rodziców. W tym wypadku bardzo ważne będzie również wspólne podejmowanie działań z dzieckiem. Należy wyrażać zainteresowanie tym co się u niego dzieje, jak wygląda jego nauka, czy w szkole wszystko w porządku.

Koniecznie warto takiego człowieka włączać do wypełniania obowiązków domowych. Musimy pamiętać o tym, aby stopniowo rozluźniać więzy fizyczne, aby dziecko mogło się realizować poza domem, jednocześnie jednak powinniśmy stale pogłębiać więzi uczuciowe. Szczególnie istotne dla każdego dziecka jest szanowanie jego praw. Każdy z nas ma swoje intymne sprawy, opinie i tajemnice, które należy uszanować, to samo musimy dawać dziecku. Tylko wtedy, jeśli rodzice faktycznie interesują się swoimi pociechami, dają im pełne poczucie bezpieczeństwa oraz sporo uczucia i ciepła, to znacznie przyczynia się to wszystko do prawidłowego rozwoju. Dzięki temu, dziecko może wtedy zaufać swoim możliwościom i realizować swoje plany na przyszłość. W przypadku kiedy takich uczuć brakuje, to wtedy młody człowiek efekty własnego strachu czy buntu będzie przenosił na inne środowiska. Najczęściej jest to szkoła, gdyż właśnie tam zapadają najważniejsze decyzje odnośnie roli w społeczeństwie tak młodej osoby. Przeważnie placówki edukacyjne w naszym kraju są przeludnione i ze znacznym nadmiarem programowym. Kolejny duży problem to brak nauczycieli z powołania, którzy rzeczywiście poświęcali by się swoim uczniom i poświęcali im wystarczająco dużo uwagi.

działanie środków odurzających Obecnie możemy powiedzieć, że szkoła faktycznie uczy, aczkolwiek na przestrzeni lat zatraciła swoją najistotniejszą funkcję, czyli wychowywanie młodych ludzi na osoby radzące sobie w przyszłym życiu. Dla młodego człowieka niekiedy wymagania stawiane przez szkołę są nie do spełnienia, gdyż nie daje on sobie z nimi rady. Wtedy też zaczynają się wagary i uciekanie się do podejrzanego towarzystwa, które podziela zdanie takiego dziecka i popiera go w jego działaniach. Często niestety trafiają do narkomanów. W grupie narkomanów uzależniony będzie się czuł naprawdę dobrze i swobodnie, gdyż buduje to w nim poczucie pewnego rodzaju przynależności. To właśnie tam znajduje zrozumienie, akceptację i inne osoby, które borykają się z takowymi problemami jak on. Można więc śmiało powiedzieć, że pociąg do narkotyków możemy odnotować głównie w rodzinach patologicznych, gdzie dziecko nie dostaje wystarczającej ilości miłości i zrozumienia. Warto się nad tym bardziej zastanowić, w jakim kierunku idzie nasze społeczeństwo, ponieważ problem narkotykowy jest coraz poważniejszy i dotyka szerokie kręgi osób młodych, które sięgając po substancje odurzające marnują swoje życie. Każdy oczekuje, że życie będzie dla niego się toczyło łatwo i przyjemniej, niemniej jednak tak nie jest i nieraz zdarzać się będą trudne sytuacje.