Amfetaminy są często określane jako prędkość, a forma recepty leku jest Adderall, który jest stosowany w leczeniu ADHD i narkolepsji. Ludzie bez tych warunków, którzy biorą prędkość będzie doświadczenie intensywne wysokie, że zwiększa ich zdolność do wykonywania i skoncentrować. Podczas gdy amfetamina może wydawać się mieć krótkoterminowe korzyści, mają one poważne konsekwencje długoterminowe. Oto spojrzenie na niektóre z długoterminowych skutków amfetaminy.

Długoterminowe skutki działania amfetamin na organizm

Wiele krótkoterminowych skutków ubocznych amfetamin stanie się bardziej trwałe i ostre przy długotrwałym stosowaniu. Długoterminowi użytkownicy mogą częściej doświadczać takich rzeczy jak zawroty głowy, bóle głowy, szybki oddech i niewyraźne widzenie. Będą też mieli osłabiony układ odpornościowy, co zwiększa ryzyko złapania wirusa lub infekcji.

Amfetamina podnosi ciśnienie krwi i tętno użytkownika, więc z czasem może dojść do uszkodzenia serca i jego naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko chorób serca, zawału i zaburzeń rytmu serca. Istnieje również zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek, śpiączki i śmierci.

Wrzody są często powszechne w długoterminowych użytkowników prędkości. Czasami użytkownicy będą doświadczać uczucia pełzającej skóry, co spowoduje, że będą wybierać na swojej skórze. Mogą mieć trwałe blizny z tego powodu. Inne fizyczne skutki uboczne są związane z tym, jak dana osoba używa speeda. Jeśli wstrzykują go, mają zwiększone ryzyko zakażenia, blizny w miejscach wstrzyknięcia, a także zakażenia chorobami, takimi jak HIV lub zapalenie wątroby typu C. Jeśli wciągają go, mogą spowodować uszkodzenie ich dróg nosowych i mieć uporczywy katar lub duszność w nosie.

Długotrwały wpływ amfetamin na mózg

Długotrwałe stosowanie amfetamin może spowodować trwałe uszkodzenie komórek mózgowych, a to może mieć różne skutki. Psychoza amfetaminowa jest jednym z najcięższych; przypomina schizofrenię i występuje, gdy użytkownicy biorą duże dawki speeda, ponieważ ich mózgi stają się zatrute przez dużą ilość narkotyku. Zwykle ustępuje to po kilku dniach, ale psychoza może również wystąpić przez dłuższy czas lub na stałe, w zależności od osoby i tego, ile narkotyku używają.

Długoterminowe skutki amfetaminy obejmują również choroby psychiczne, takie jak depresja i lęk. Użytkownicy mogą czuć się szczególnie drażliwi i nastrojowi. Mogą mieć szybkie i potencjalnie gwałtowne wahania nastroju. Niektórzy użytkownicy będą odczuwać chęć samookaleczenia lub popełnienia samobójstwa.

Ciekawe wideo o wpływie amfetaminy na mózg

Więcej czytania: Rzucanie Adderall

Inne długoterminowe skutki amfetamin

Uzależnienie jest największym ryzykiem długotrwałego stosowania amfetaminy. Oprócz fizycznych konsekwencji, uzależnienie może również spowodować wiele szkód społecznych i finansowych. Uzależnienie zwiększa również prawdopodobieństwo podejmowania ryzyka, co może skutkować takimi rzeczami jak choroby weneryczne lub inne urazy ciała. Mogą również doświadczyć niezdrowej utraty wagi i niedożywienia. Z uzależnieniem przychodzi zwiększona tolerancja na narkotyk, co zwiększa szkody, które wystąpią w ciele i mózgu osoby, jak również ich ryzyko śmierci.

Czynniki takie jak waga osoby, indywidualna chemia mózgu, istniejące wcześniej warunki, kiedy zaczęli używać, ile używają i jak często używają również bezpośrednio wpływają na nasilenie skutków ubocznych, których doświadczają od długotrwałego używania amfetaminy.