Nazwy uliczne dla Roksicodonu

Roxies, Oxies, Blues, Thirties, Percolone, OxyIR

Streszczenie Roksykodonu

Roksykodon jest silnym narkotycznym lekiem przeciwbólowym, należącym do klasy leków zwanych opioidami. Opioidy to syntetyczne, stworzone w laboratorium substancje, które wywołują efekty widoczne w naturalnych opiatach, takich jak morfina i kodeina, jednak nie pochodzą one z rośliny opium. Roxicodone to nazwa handlowa generycznego opioidu, oksykodonu, dostępnego w dawkach 15 i 30 miligramów. Roksykodon działa poprzez osłabienie układu limbicznego, czyli obszaru mózgu, w którym odczuwamy ból. W przypadku przyjmowania większych dawek lek ten może również wpływać na inne istotne układy organizmu, takie jak układ oddechowy i układ krążenia. Roxicodone nie zawiera żadnych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Oznacza to, że nie ma w nim Tylenolu, Aspiryny ani ibuprofenu. Ta substancja to czysty oksykodon. Nie ma też przedłużonego uwalniania i działa natychmiast. Dlatego też Roxicodon jest łatwiejszy do nadużywania niż inne produkty zawierające oksykodon.

Roksykodon jest najczęściej stosowany w leczeniu umiarkowanego lub silnego bólu i może być stosowany przed zabiegami medycznymi lub chirurgicznymi w celu złagodzenia lęku i uspokojenia pacjentów. Zwykła dawka roksykodonu (Roxycodone) dla dorosłych wynosi od 10 do 30 mg co 4 godziny, w zależności od potrzeb bólowych. Dawkę należy dostosować indywidualnie w zależności od nasilenia bólu, reakcji pacjenta i wielkości pacjenta.

Wiele osób uważa, że Roxicodone i Oxycontin to ten sam lek. Chociaż oba zawierają substancję czynną oksykodon, nie są tym samym lekiem. Główna różnica między nimi polega na ilości oksykodonu zawartej w każdym z nich. Roxicodone zawiera od 15 do 30 mg chlorowodorku oksykodonu. Oxycontin zawiera około 80 mg. Chociaż Roksykodon jest mniej uzależniający w porównaniu z takimi narkotykami jak heroina i morfina, nadal jest niebezpiecznym lekiem i może wywoływać objawy odstawienne podobne do tych, które występują w przypadku silniejszych opioidów i opiatów.

Historia

Jak na ironię, Roksicodon został po raz pierwszy opracowany jako alternatywa dla dwóch silnie uzależniających, ale bardzo skutecznych leków - heroiny i morfiny, które były powszechnie stosowane w medycynie przed i podczas I wojny światowej. Morfina była stosowana od wielu wieków w wielu kulturach do uśmierzania bólu, ale miała właściwości silnie uzależniające i wiele osób stosowało ten lek do uśmierzania bólu podczas i po zabiegach medycznych i chirurgicznych. Pod koniec XIX w. naukowcy opracowali heroinę jako alternatywę, która nie uzależniała, ale niestety odkryto, że jest ona bardziej uzależniająca niż morfina. Oksykodon, zsyntetyzowany po raz pierwszy w 1916 r. i udostępniony publicznie w 1939 r., okazał się mało popularny do czasu wprowadzenia w 1950 r. leku Percodan (oksykodon i aspiryna). Od czasu wprowadzenia Percodanu opracowano i udostępniono konsumentom różne postacie oksykodonu, w tym Roxicodon.

Statystyki

Od 2010 r. nastąpił gwałtowny wzrost nadużywania Roksicodonu. Po tym, jak inne produkty zawierające oksykodon, takie jak OxyContin, zaczęły podlegać ściślejszym regulacjom, substancja ta nagle stała się ulubionym lekiem osób uzależnionych na całym świecie. Chociaż nie ma wielu faktów na temat uzależnienia od Roksicodonu, nie ma też wielu statystyk dotyczących tego narkotyku. Zamiast tego, tutaj znajdziesz ogólne statystyki dotyczące oksykodonu:

 • W latach 2006-2011 produkty zawierające oksykodon doprowadziły do śmierci łącznie 3 733 osób.
 • W 2008 r. odnotowano 14 800 przypadków przedawkowania spowodowanych produktami zawierającymi oksykodon.
 • Według Amerykańskiej Akademii Neurologii 50% pacjentów, którzy przyjmują opioidy zgodnie z zaleceniami przez ponad trzy miesiące, pozostaje na nich pięć lat później.

Wzrost liczby legalnych recept na oksykodon zwiększył jego dostępność w Stanach Zjednoczonych, a większa ilość tego narkotyku trafia obecnie do użytkowników ulicznych. Oksykodon jest narkotycznym środkiem przeciwbólowym z listy II. Narkotyki z listy II charakteryzują się wysokim ryzykiem nadużywania, ale są także uważane za bezpieczne w ramach przyjętych protokołów leczenia. Jednak główne źródła oksykodonu przeznaczonego do sprzedaży na czarnym rynku obejmują:

 • Fałszywe recepty.
 • Zakupy u lekarza w celu uzyskania recepty.
 • Włamania do aptek i kradzieże.
 • Dywersja przez nieetycznych lekarzy i dentystów (pill-mills).

Jak podaje się Roksicodon?

Najczęstszą metodą podawania Roksicodonu jest podawanie doustne w postaci tabletek, jednak użytkownicy mogą je również rozgniatać lub palić. Jeśli tabletki zostaną rozkruszone, można wciągnąć proszek lub sporządzić roztwór z wodą i wstrzyknąć go sobie. Wąchanie Roxicodonu powoduje haj w ciągu kilku minut. Podając go dożylnie, dana osoba poczuje haj w ciągu kilku sekund. Innym popularnym sposobem nadużywania Roksicodonu jest jego palenie. Użytkownicy palą pigułki z folii aluminiowej. Jest to sposób podobny do tego, w jaki ludzie palą heroinę.

Roksykodon a mózg

Roksykodon może mieć wiele różnych skutków dla briana. Tak zwany neuroprzekaźnik "dobrego samopoczucia", dopamina, jest głównym czynnikiem w rozwoju uzależnienia od opioidów. Dopamina odgrywa istotną rolę w ruchu, motywacji, nagradzaniu i uczeniu się. Chociaż opioidy są odpowiedzialne za właściwości przeciwbólowe (łagodzące ból), dzięki którym są lekami, przyjmowanie ich w zbyt dużych ilościach może powodować nienaturalny wzrost aktywności dopaminy. Ludzki mózg tworzy połączenie między działaniem, które wywołało skok dopaminy, a nagrodą, która po nim nastąpiła. Związek ten zachęca do takiego samego zachowania w przyszłości. Ciągłe nadużywanie roksykodonu zwiększa aktywność dopaminy w sposób, w jaki inne zdrowe czynności nie są w stanie tego zrobić, dlatego w miarę postępu uzależnienia zdobywanie i używanie oksykodonu staje się priorytetem.

Dlaczego ludzie uzależniają się od Roksicodonu?

Może być wiele czynników, które powodują uzależnienie i zazwyczaj nie ma jednego powodu, dla którego ktoś się uzależnia. Często uzależnienia mogą wynikać z kombinacji różnych czynników, takich jak

 • Geny - Badania wykazały, że uzależnienia mają charakter pokoleniowy i mogą występować w rodzinach. Jeśli ktoś ma w rodzinie osobę bezpośrednio uzależnioną, ryzyko uzależnienia jest większe dla tej osoby.
 • Środowisko - dzieci, które wychowują się w domach, gdzie panuje chaos i panuje uzależnienie, są bardziej podatne na uzależnienie i uważają, że jest to "normalne".
 • Chemia mózgu - Ponieważ Roxicodone wywołuje swoje efekty poprzez działanie na mózg i centralny układ nerwowy, uważa się, że u niektórych osób te części ciała nie funkcjonują prawidłowo. W odpowiedzi na to, niektóre osoby mogą nadużywać Roksicodonu lub innych środków odurzających, aby wyrównać ten brak równowagi.
 • Psychologiczne - osoby cierpiące na niezdiagnozowane lub nieleczone choroby psychiczne są bardziej skłonne do uzależnienia się w dłuższej perspektywie czasowej w celu samoleczenia objawów.

Krótkotrwałe skutki stosowania Roksicodonu

Ponieważ głównym składnikiem aktywnym leku Roxicodone jest oksykodon, krótkotrwałe efekty, których doświadczają użytkownicy, są podobne do tych, które obserwuje się w przypadku podobnych leków przeciwbólowych wydawanych na receptę. Początkowo osoby zażywające Roxicodone mogą doświadczać krótkotrwałych efektów, takich jak poprawa nastroju i zmniejszenie lęku. Ponadto lek skutecznie blokuje wysyłanie komunikatów bólowych do mózgu, a ponieważ pomaga spowolnić pracę układu oddechowego, Roksicodon może do pewnego stopnia działać jako środek nasenny.

Istnieją jednak pewne znaczące efekty krótkoterminowe, które mają negatywny wpływ na użytkowników. Efekty te mogą obejmować suchość w ustach, zaczerwienienie skóry, mdłości, wymioty, uczucie ciężkości w rękach i nogach oraz swędzenie. Ponadto Roksicodon może powodować znaczną senność i dezorientację, które mogą trwać do kilku godzin. W większych dawkach lek może znacznie spowolnić akcję serca i oddychanie, osiągając niebezpieczny poziom.

Długotrwałe skutki stosowania Roksicodonu

Lek Roxicodone, przepisany przez lekarza, może być stosowany jedynie jako krótkotrwałe rozwiązanie przeciwbólowe. W przypadku dłuższego stosowania lub przewlekłego nadużywania w celach rekreacyjnych lub medycznych, użytkownicy mogą doświadczyć długotrwałych problemów zdrowotnych. Na przykład oksykodon (główny składnik Roxicodonu) jest silnie uzależniający fizycznie, a u osób stale zażywających ten lek rozwinie się tolerancja na niego - potrzeba przyjmowania większej ilości substancji w celu osiągnięcia pożądanych efektów.

Wraz ze wzrostem uzależnienia fizycznego, w przypadku zmniejszenia ilości przyjmowanego leku lub całkowitego zaprzestania jego zażywania, użytkownicy stają się fizycznie chorzy. W przypadku długotrwałego zażywania narkotyku istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, takich jak trudności w oddychaniu, światłowstręt czy zawroty głowy spowodowane brakiem tlenu. W zależności od ilości zażywanego narkotyku, czasu jego nadużywania, obecności innych narkotyków w organizmie i innych problemów medycznych, niewydolność oddechowa może być również możliwa w wyniku nadużywania.

Wstrzykiwanie Roksicodonu może powodować bliznowacenie żył, a w końcu ich zapadnięcie. Jeśli użytkownicy nie używają czystych igieł, są narażeni na wiele zakażeń i chorób. Na przykład u użytkowników mogą rozwinąć się czyraki lub ropnie, które w razie nieleczenia mogą prowadzić do amputacji. Użytkownicy mogą również nabawić się zakażeń tkanek miękkich i są narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby lub HIV. Ponadto w wyniku nadużywania narkotyku użytkownicy mogą doznać znacznych uszkodzeń wątroby i nerek.

Po długotrwałym stosowaniu leku u mężczyzn może również wystąpić obniżenie poziomu testosteronu lub powiększenie gruczołu krokowego. Inne skutki długoterminowe to nadmierne pocenie się, obrzęki rąk i nóg oraz przewlekłe zaparcia. W przypadku kobiet stosujących lek Roxicodone istnieje dodatkowe ryzyko związane z jego stosowaniem. Jeśli kobiety stosują Roxicodone w czasie ciąży, istnieje zwiększone ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka. Noworodki matek, które używają i nadużywają tego leku, mogą "urodzić się uzależnione", a także są bardziej narażone na zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Krótko mówiąc, powszechne długoterminowe skutki stosowania Roksicodonu mogą obejmować:

 • niewydolność nerek
 • Niewydolność wątroby
 • niewydolność układu oddechowego
 • Zakażenie serca
 • Zapadnięcie się żył
 • Zatkane naczynia krwionośne
 • Śmierć

Uzależnienie może mieć pierwszeństwo we wszystkich dziedzinach życia osoby uzależnionej. U osób uzależnionych od Roksicodonu mogą wystąpić problemy z:

 • Relacjami społecznymi - Osoby uzależnione od Roxicodonu często zaczynają przedkładać używanie i zdobywanie substancji nad swoje związki.
 • Zatrudnienie lub sukcesy w nauce - W czasie, gdy osoby uzależnione są w stanie, frekwencja i wyniki w pracy i szkole mogą zacząć spadać, a zachowania związane z poszukiwaniem narkotyków mogą się nasilać.
 • Stabilność finansowa - Często osoby uzależnione przeznaczają wszystkie swoje zasoby, w tym pieniądze, na zdobycie narkotyku. Lista w połączeniu ze statusem zatrudnienia może zaszkodzić dochodom i statusowi finansowemu.
 • Status prawny - Najczęściej użytkownicy uzależnieni od Roxicodonu używają go bez recepty od lekarza, co jest nielegalne. Ponadto osoby uzależnione często łamią prawo, aby zdobyć pieniądze i środki na substancje poprzez kradzież.

Zaburzenia współwystępujące

Większość uzależnień, w tym uzależnienie od Roksicodonu, współistnieje z inną chorobą psychiczną. Do takich współwystępujących zaburzeń mogą należeć:

 • Zaburzenia depresyjne
 • Zaburzenia lękowe
 • Zaburzenia osobowości typu borderline
 • Choroba dwubiegunowa
 • Zaburzenia zachowania
 • Antyspołeczne zaburzenie osobowości
 • Schizofrenia

Przedawkowanie

Ze względu na rozwój tolerancji u użytkowników, którzy przyjmują większą dawkę leku za każdym razem, istnieje większe ryzyko przedawkowania. Dobrze jest znać objawy przedawkowania roksykodonu.

Objawy przedawkowania oksykodonu obejmują:

 • Nadmierna senność.
 • Spowolnione lub zatrzymane oddychanie.
 • Zawroty głowy.
 • Omdlenie.
 • Kulawe lub słabe mięśnie.
 • Zwężenie lub rozszerzenie źrenic.
 • Zimna, lepka skóra.
 • Spowolnione lub zatrzymane bicie serca.
 • Sinica (niebieskie zabarwienie skóry, paznokci, warg lub okolic ust).
 • Utrata przytomności lub śpiączka.

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może doświadczyć przedawkowania Roksicodonu, nie czekaj, natychmiast zadzwoń pod numer 911.

Objawy uzależnienia od roksykodonu

Jeśli czujesz, że ktoś z Twoich bliskich może zmagać się z uzależnieniem od Roksicodonu, musisz zapoznać się z objawami, aby w pełni zdać sobie z nich sprawę.Objawy uzależnienia od Roksicodonu mogą się różnić w zależności od ilości przyjmowanego leku.

Objawy nadużywania Roxicodonu mogą obejmować:

 • Depresja
 • wahania nastroju
 • manipulowanie receptami
 • Przytakiwanie
 • Dezorientacja
 • Izolowanie się od wydarzeń społecznych lub przyjemnych zajęć
 • Utrata apetytu
 • Nerwowość

Odstawienie roksykodonu

Opiatowe leki przeciwbólowe, takie jak Roxicodone, są znane z powodowania uzależnienia fizycznego u osób, które ich nadużywają. Kiedy organizm staje się fizycznie uzależniony od opioidu i zaprzestaje się jego stosowania, mogą wystąpić bardzo nieprzyjemne objawy odstawienia. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy gwałtownie przerywać stosowania leków narkotycznych, takich jak Roxicodone. Osoby uzależnione od Roksicodonu powinny skorzystać z programu detoksykacji, w którym pracuje w pełni przeszkolony personel medyczny, który będzie w stanie w pełni monitorować i podawać leki łagodzące objawy. Wiele objawów odstawienia może obejmować oznaki nadpobudliwości ośrodkowego układu nerwowego i osiągnie szczyt po 48 do 72 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki. Objawy fizyczne zostaną wyeliminowane w ciągu tygodnia, ale usunięcie uzależnienia psychicznego może potrwać dłużej.

Objawy odstawienia związane z przyjmowaniem Roksicodonu mogą obejmować:

 • Dreszcze
 • Osłabienie organizmu
 • katar
 • Ból stawów
 • Zwiększone ciśnienie krwi
 • Drażliwość
 • Depresja
 • Lęk

Powrót do zdrowia po nadużyciu Roksicodonu

Wiele osób zaczyna używać Roxicodonu w bardzo niewinny sposób. Lekarz przepisuje im Roxicodon w celu leczenia bólu, zażywają tabletki zgodnie z zaleceniami, ale wkrótce wymyka się to spod kontroli i przekształca w pełnowymiarowe uzależnienie, niszcząc życie innych osób z ich otoczenia.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest w szponach uzależnienia od Roxicodonu lub innych form leków przeciwbólowych, poddanie się leczeniu odwykowemu jest niezwykle ważne, aby w pełni wyleczyć się z fizycznych i psychicznych skutków uzależnienia i nadużywania. Zdecydowanie odradza się samodzielne próby odstawienia Roxicodonu, ponieważ objawy odstawienia mogą być bardzo nieprzyjemne i potencjalnie zagrażające życiu. Jeśli chcesz na dobre rzucić leki na receptę, musisz najpierw poddać się detoksykacji medycznej, aby zminimalizować objawy odstawienia i uzyskać stabilność umożliwiającą przejście do formalnego leczenia odwykowego.

Niezależnie od tego, czy kontynuujesz leczenie stacjonarne czy ambulatoryjne, terapia i programowanie oferowane w ramach leczenia uzależnień od narkotyków zapewnią Ci narzędzia, zachętę i wsparcie, których potrzebujesz, aby móc wznowić swoje codzienne życie i rutynę przy jednoczesnym utrzymaniu silnego programu zdrowienia. Zaleca się również, abyś poszukał grup wsparcia dla osób uzależnionych od leków na receptę, abyś mógł otoczyć się ludźmi, którzy doświadczają podobnych sytuacji jak Ty.

Droga do wyzdrowienia jest trudna i usłana przeszkodami, ale jest wiele osób, którym udało się osiągnąć długotrwałą trzeźwość. Metod samokontroli można nauczyć się podczas sesji terapii grupowej. Sesje terapii indywidualnej i grupowej opartej na dowodach naukowych mogą wykorzystywać takie terapie, jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), której celem jest określenie wydarzeń, okoliczności lub psychologicznych przyczyn uzależnienia, a jednocześnie pomoc w znalezieniu nowych, zdrowszych sposobów radzenia sobie z potencjalnymi stresorami lub czynnikami wyzwalającymi życie.

Krótko mówiąc, placówki lecznictwa zamkniętego często oferują kontrolowane środowisko, zwykle potrzebne na wczesnym etapie zdrowienia, a także szeroki wachlarz terapii, do których można zaliczyć:

 • terapię poznawczo-behawioralną (CBT)
 • Terapię Dialektyczno-Behawioralną (DBT)
 • terapię indywidualną
 • Poradnictwo rodzinne
 • Terapię grupową
 • Terapia holistyczna

Większość ośrodków oferuje programy 30-, 60- lub 90-dniowe. Długość pobytu zależy od stopnia zaawansowania uzależnienia lub od ubezpieczyciela.

Uzależnienie jest chorobą postępującą i jeśli nie jest leczone, może być śmiertelne. Aby w pełni wyleczyć się z jej niszczących skutków, należy zrozumieć wszystkie jej skutki, a także wszystkie dostępne opcje. Jako wiodący dostawca informacji na temat uzależnienia i leczenia w Internecie, doświadczeni pracownicy Sober Nation są w stanie zapewnić Ci informacje i wsparcie, których potrzebujesz, aby przerwać cykl uzależnienia. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, ile masz pieniędzy lub jak poważne jest Twoje uzależnienie, istnieje ośrodek leczenia, który może pomóc Ci wyzdrowieć. Nie czekaj na kolejny dzień. Skontaktuj się z Sober Nation już dziś.

Chociaż skutki uzależnienia od Roksicodonu mogą być wyniszczające, jest wielu ludzi, którzy osiągnęli długotrwałą trzeźwość, i Ty też możesz to zrobić.

Aby uzyskać informacje o możliwościach leczenia, skontaktuj się z naszą całodobową infolinią pod numerem 866-207-7436