kobiety a narkotykiProblem uzależnienia u kobiet jest tematem, który nie jest często brany na tapetę. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mimo mniejszego odsetka uzależnionych kobiet niż mężczyzn taki problem istnieje i niesie za sobą różne problemy. W przypadku kobiet najczęściej uzależnienie bierze się z marihuany, amfetaminy, alkoholu oraz różnego rodzaju leków. Niekiedy zdarzają się również uzależnienia od kokainy. Kłopoty z uzależnieniem kobiet mogą w dużej mierze wynikać z tego, że obecnie następuje zrównanie stylu życia u kobiet i mężczyzn. Panie są niezależne finansowo, zaczynają same kierować swoim życiem a to zachęca je również do narkotyków czy alkoholu. Ich początkowe użycie dalej prowadzi niestety do uzależnień. W przypadku kobiet często wkładają one dużo wysiłku, by taki ich problem w ogóle nie wyszedł na jaw. Jest to rzeczywiście kłopotliwa sprawa szczególnie, gdy chce się pomóc takiej osobie. Kobiety starsze, które starają się wypełniać swoje obowiązki należycie tłumaczą postępowanie zmęczeniem i stresem.

Natomiast młode kobiety starają się tłumaczyć to jako zabawę i towarzyskie zachowania. U kobiet młodszych problem ten nie wiąże się też z napiętnowaniem jak w przypadku kobiet starszych. To również może być powodem tego, że starsze kobiety bardziej próbują ukryć ten problem. Często takie uzależnienie jest traktowane jako zła wola nie jako choroba przez co kobieta nie może liczyć na odpowiednie wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Często próbujemy również siłą przekonywać do tego, by dana osoba porzuciła nałóg. Jest to również błędne działanie, które może potęgować poczucie wstydu czy prowadzić do dalszych destrukcyjnych zachowań. Jeśli dalej będzie pojawiał się wstyd takiej osobie szczególnie trudno będzie szukać pomocy u specjalistów.

Niekiedy dalej rodzina zaczyna się wstydzić za taką osobę i stara się chronić przed konsekwencjami jakie idą za tym, że kobieta w rodzinie jest uzależniona. W taki sposób tworzy się problem, który można określić jako błędne koło. W domu kobieta jest potępiona za swoje zachowania, jednocześnie jednak cała rodzina stara się pracować nad tym, by taki problem nie wyszedł na świat i nikt o nim nie wiedział. W wielu przypadkach zamiast do poradni leczenia uzależnień kobiety z takim problemem pojawiają się w poradni zdrowia psychicznego, mówią o swoich bólach fizycznych i problemach psychicznych.

leczenie narkomankiTo nakierowuje lekarza, który stawia błędną diagnozę i podaje kolejne leki, które mogą prowadzić do uzależnienia. Tak całe koło się zamyka i problem się pogłebia. Taka sytuacja w wielu sprawach prowadzi do tego, że nie można dobrze rozpoznać problemu i nie będzie podejmowane leczenie na odwyku. Leczenie uzależnień u kobiet powinno być więc przygotowane z zastosowaniem tych specyficznych rozwiązań i przy wzięciu pod uwagę tego jak wyglądają potrzeby kobiet uzależnionych. Ich problem często wiąże się z przemocą seksualną, psychiczną czy ekonomiczną. To sprawia, że konieczna będzie specjalna pomoc o charakterze terapeutycznym z zastosowaniem takich form, które pozwolą na leczenie o charakterze kompleksowy. Problem uzależnienia kobiet jest niezwykle złożony i przybierać może różne oblicza w zależności od tego jakie substancje uzależniają oraz jaki jest stan rodzinny osoby uzależnione, jej wiek, stan społeczny i ekonomiczny. Nigdy jednak nie można zapominać o tym, że jest to zawsze choroba, która niesie za sobą wiele różnorakich problemów, jest niszcząca i jeśli nie będzie leczona może prowadzić nawet do śmierci.