Shannon Egan, autorka i zwolenniczka leczenia uzależnień, opublikowała niedawno swój pierwszy pamiętnik, No Tourists Allowed: Seeking Inner Peace and Sobriety in War-Torn Sudan.

Książka podkreśla zmagania Egan dorastającej w mormońskiej społeczności w Utah oraz jej życie w Sudanie, gdzie pracowała jako niezależna dziennikarka dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, relacjonując takie wydarzenia jak ludobójstwo w Darfurze.

Możliwość podróży do Afryki była dziecięcym marzeniem rodowitej Salt Laker. Sudan był również miejscem, gdzie zgodnie z prawem szariatu alkohol był zakazany. Dla kobiety już zmagającej się z problemami alkoholowymi, miała nadzieję, że pomoże jej to zachować trzeźwość.

"Sudan był trudny do pokonania. Był w środku ludobójstwa i wojny domowej, a po napisaniu o kryzysach humanitarnych przez dwa lata, wróciłam do domu straumatyzowana. To doprowadziło do epickiej spirali w dół, w uzależnienie".

Po powrocie do kraju, Egan pisała o kryzysach humanitarnych dla Funduszu Ludnościowego ONZ w Nowym Jorku, podczas gdy jej własne problemy z uzależnieniami wzrosły do leków na receptę. W końcu jej uzależnienia kosztowały ją zarówno pracę, jak i kontrakt na książkę. W 2011 roku trafiła do więzienia za jazdę pod wpływem alkoholu.

Uzależnienie i trauma

Egan mówi, że wyjechała do Afryki nie tylko po to, aby wytrzeźwieć, ale również aby uciec od wyjątkowej kultury religijnej Utah, gdzie ucisk i prześladowanie niemormonów jest nadal bardzo powszechne. Dorastała w mormońskim domu i mówi, że w młodości jej pragnienie szukania Boga inaczej niż dominująca religia spowodowało wielki ból serca. Po latach znęcania się i ostracyzmu "w imię Boga", aby sobie poradzić, sięgnęła po narkotyki i alkohol.

Po drugim DUI, Egan otrzymała sądowy nakaz uczęszczania na grupy AA, a ponieważ program AA opiera się na Bogu lub Sile Wyższej, po każdym spotkaniu nawracała. Podczas gdy dzisiaj nie ma problemu z tymi pojęciami, wtedy - ze względu na jej surowe religijne wychowanie - kojarzyła je z upokorzeniem, odrzuceniem i manipulacją. Egan próbowała wyjaśnić sędziemu, że potrzebuje indywidualnego doradztwa, aby mogła poradzić sobie z tymi problemami na osobności, ale jej prośba została zignorowana.

"Przez większość mojego życia musiałam radzić sobie z tym, że jedna dorosła osoba po drugiej mówiła mi, raczej siłą, jak ma wyglądać moja relacja z Bogiem, a odmowa prawa do samodzielnego kierowania sobą jako zmagająca się z chorobą alkoholową, szukająca wyzdrowienia w systemie sądownictwa karnego, jeszcze bardziej pogłębiła pierwotną ranę".

Edukacja o wielu ścieżkach

Teraz, prawie pięć lat po wyzdrowieniu i pracując jako rzecznik wyzdrowienia w Narodowym Ruchu Wyzdrowienia oraz jako dyrektor ds. rozwoju w USARA, organizacji społeczności wyzdrowienia w Utah, Egan mówi, że jest pasjonatką edukowania zarówno rządu jak i społeczności wyzdrowienia, że istnieje wiele ścieżek wyzdrowienia, takich jak SMART Recovery, LifeRing Secular Recovery, doradztwo w zakresie traumy, odżywiania i wiele innych.

Zamiast tradycyjnego podejścia dwunastostopniowego lub leczenia, osobista podróż Egan do wyzdrowienia obejmowała czytanie, medytację, pisanie dzienników i fitness. Z tego powodu Egan otrzymała wiele osądów od społeczności zajmującej się leczeniem, dotyczących tego, która ścieżka jest "właściwa" - tak samo jak ona dorastała w swojej zdominowanej przez mormonów społeczności.

"Życie jest wystarczająco trudne, a szukanie sposobu na odstawienie narkotyków i alkoholu może być męczącym procesem dla osób, które są już zdemoralizowane i mają złamane serce. Po co rzutować na kogoś naszą metodę zdrowienia bez uwzględnienia jego osobistych traum i celów?" pisze Egan w No Tourists Allowed.

Samokierowanie jest kluczowe dla uzdrowienia i osobistego sukcesu

Urząd ds. Nadużywania Substancji i Usług Zdrowia Psychicznego (SAMHSA), oddział amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych, którego zadaniem jest poprawa jakości i dostępności profilaktyki, leczenia i usług rehabilitacyjnych, uznaje, że życie każdej osoby jest wyjątkowe, aż do jej doświadczeń traumatycznych, i że te doświadczenia wpływają i określają indywidualną ścieżkę powrotu do zdrowia, i że u podstaw ścieżki powrotu do zdrowia każdej osoby leży przede wszystkim: prawo do samodzielnego kierowania nią.

SAMSHA definiuje nawet powrót do zdrowia jako "proces zmian, dzięki któremu jednostki poprawiają swoje zdrowie i samopoczucie, prowadzą samodzielne życie i dążą do osiągnięcia pełnego potencjału".

Egan mówi: "Dzieląc się moją historią, mam nadzieję ułatwić pozytywną rozmowę na temat uzależnienia, wyzdrowienia i religii na całym świecie. Nadszedł czas, abyśmy jako członkowie społeczności zaakceptowali fakt, że istnieje wiele dobrze sprawdzonych metod, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie. Być może istnieje nawet wiele sposobów na połączenie się z Bogiem, duchowością, wyższą świadomością czy jakkolwiek wolimy to nazywać lub nie nazywać. Chodzi o to, że jeśli to nie jest nasze życie, to nie zależy od nas, a zatem nie do nas należy osądzanie."

W No Tourists Allowed Shannon Egan z wdziękiem i szczerością przeplata trudne kwestie uzależnienia, amcji, duchowości, altruizmu, szoku kulturowego i traumy. Osoby, które nigdy nie zmagały się z nałogiem, odnalazły w tej historii coś dla siebie. Jest to opowieść o dochodzeniu do siebie w wielkim, złożonym świecie.

Czytelnicy uznali książkę No Tourists Allowed za "najlepszą przygodę w samotnej podróży" i porównali ją do bestsellerowego pamiętnika Cheryl Strayed o uzależnieniach, Wild. Książka dostępna w wersji papierowej i eBook: www.shannonegan.com.

Obejrzyj Shannon w programie Good Morning Utah: Dowiedz się więcej o National Recovery Movement i No Tourists Allowed

Informacje kontaktowe:

  • author@shannonegan.com
  • www.shannonegan.com
  • Twitter: @ShanMaeEgan
  • Facebook: ShannonMaeEgan
  • Instagram: ShannonMaeEgan