Zdjęcie dzięki uprzejmości www.forbes.com

Nie wiem jak dla Was, ale coroczna lista najbogatszych amerykańskich rodzin magazynu Forbes to zawsze ciekawa lektura. Oto jestem całkiem zadowolony i szczęśliwy będąc "tysięcznikiem" i mam okazję czytać o ludziach i rodzinach, które są w stanie dodać kilka zer na końcu swojej fortuny.

Nie mógłbym sobie nawet wyobrazić, że jestem tak nieprzyzwoicie bogaty; no, może mógłbym, ale to, co sobie wyobrażam, nie byłoby zbyt pochlebne.

W każdym razie tegoroczna lista jest pełna zwykłych nazwisk: Walton, Koch, Hearst, Dupont. W tym roku jednak na tej liście pojawiło się nowe nazwisko: Sackler.

Rodzina Sacklerów, której wartość netto szacuje się na 14 miliardów dolarów, w dużej mierze przeleciała pod radarem, wypierając takie znane rodziny jak Rockefellerowie, Mellonowie i Buschowie.

Jak rodzina Sacklerów zgromadziła taką fortunę? Produkując prawdopodobnie najbardziej uzależniający i kontrowersyjny lek tego wieku - OxyContin.

Kim jest rodzina Sacklerów?

Rodzina Sacklerów jest właścicielem Purdue Pharma, a także kilku innych dużych firm farmaceutycznych, które sprzedają leki do Azji, Ameryki Łacińskiej, Europy i Kanady. Od momentu wprowadzenia wersji oksykodonu o przedłużonym działaniu w 1995 roku, wygenerowała ona sprzedaż na poziomie około 35 miliardów dolarów, a firma generuje około 3 miliardów dolarów zysku rocznie - głównie ze sprzedaży OxyContinu.

Purdue Pharma została założona w 1952 roku przez braci Arthura, Mortimera i Raymonda Sacklerów - wszyscy byli praktykującymi psychiatrami. Początkowo sprzedawali oni produkty takie jak środki przeczyszczające i środki do usuwania woskowiny usznej i odnieśli umiarkowany sukces. Firma pozostała pod radarem aż do początku lat 90-tych, kiedy to zaczęli zajmować się lekami przeciwbólowymi.

Wzięli środek przeciwbólowy oksykodon i dodali mechanizm uwalniania w czasie z myślą, że zniechęci to do nadużywania i niewłaściwego stosowania. OxyContin został wprowadzony w 1995 roku i początkowo był skierowany do pacjentów chorych na raka. Po jego wprowadzeniu na rynek, lekarze zaczęli przepisywać go w różnych sytuacjach związanych z leczeniem bólu, a do 2003 roku roczna sprzedaż leku wyniosła 1,5 miliarda dolarów.

Kontrowersje wokół OxyContinu

Podczas gdy lek został stworzony i reklamowany jako odporny na nadużycia, ci, którzy uzależnili się od leku szybko zdali sobie sprawę, że mogą po prostu zmiażdżyć tabletki i w ten sposób rozbić mechanizm uwalniania czasu. Kiedy wskaźniki uzależnień i zgonów wynikających z nadużywania OxyContinu zaczęły dramatycznie rosnąć, Purdue Pharma znalazła się w kłopotach z rządem.

Według ostatniego artykułu opublikowanego w magazynie Forbes, firma zapłaciła 670 milionów dolarów grzywny po przyznaniu się do winy za fałszywą reklamę. Podczas gdy firma zmieniła formułę OxyContinu, Purdue Pharma nadal boryka się z pozwami wynikającymi z poprzedniego składu leku. Obecnie, cywilny pozew wniesiony przez stan Kentucky może podobno przynieść odszkodowania przekraczające 1 miliard dolarów.

Ciągły problem leków przeciwbólowych na receptę

Nadużywanie OxyContinu i innych leków przeciwbólowych na receptę pozostaje poważnym problemem zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Według informacji dostarczonych przez National Institute on Drug Abuse, szacuje się, że od 26,4 mln do 36 mln osób na całym świecie nadużywa opioidów, przy czym szacuje się, że w 2012 r. w Stanach Zjednoczonych 2,1 mln osób cierpiało na zaburzenia związane z używaniem substancji związanych z opioidowymi lekami przeciwbólowymi na receptę.

Ponadto szacuje się, że około 52 mln osób w wieku powyżej 12 lat przynajmniej raz w życiu użyło leków na receptę w sposób niemedyczny, a 6,1 mln osób nadużyło leków na receptę w ciągu ostatniego miesiąca. Z tych wszystkich informacji, wielkie pytanie jest, czy rodzina Sackler jest umieszczenie zysków nad ludzi zdrowia i dobrego samopoczucia.

Chociaż nie ma wątpliwości, że OxyContin i inne leki przeciwbólowe na receptę są skutecznymi narzędziami zarządzania bólem, gdy są stosowane w krótkim okresie i starannie przepisane i monitorowane przez personel medyczny, ciągłe nadużywanie tych leków rodzi duże pytania w odniesieniu do znalezienia bezpieczniejszych alternatyw zarządzania bólem.

Uzależnienie od leków przeciwbólowych na receptę nadal jest poważnym problemem w naszym kraju i na całym świecie. Jeśli ty lub ktoś bliski zmaga się z uzależnieniem od leków przeciwbólowych, ważne jest, aby znaleźć zasoby i pomoc, której potrzebujesz, aby walczyć z uzależnieniem od leków przeciwbólowych.

Jako wiodący na świecie zasobów internetowych dla uzależnień i zasobów leczenia, Sober Nation zapewnia Ci informacyjne artykuły, blogi i zasobów leczenia trzeba pomóc lub bliskiej osoby złamać cykl uzależnienia raz na zawsze. Jeśli szukasz, aby pokonać uzależnienie raz na zawsze, skontaktuj się z nami już dziś.