Zdjęcie dzięki uprzejmości

Walmart

.comW zeszłą

środę apteki Walmart przyłączyły się do walki z epidemią opioidów, wprowadzając produkt, który zapewnia pacjentom bezpieczny sposób pozbywania się niewykorzystanych leków na receptę... bez konieczności wychodzenia z domu.

Czym jest DisposeRx?

Nowy produkt o nazwie DisposeRx ma postać proszku w małej paczce. Walmart będzie dostarczał jedną taką paczkę każdemu, kto realizuje receptę na leki opioidowe w swojej aptece. Po zmieszaniu z ciepłą wodą, wszystkie formy leków opioidowych (proszek, tabletki, płyny, plastry, kapsułki) pozostałe w butelce zamieniają się w biodegradowalny żel, którego nie można oddzielić ani przekształcić z powrotem w lek nadający się do użytku. W swoim oświadczeniu Walmart zapewnił, że produkt ten jest pierwszym tego rodzaju, a jego składniki zostały zatwierdzone przez FDA.

Dlaczego go potrzebujemy

W 2016 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 63 000 zgonów z powodu przedawkowania narkotyków, z czego ponad połowa była spowodowana opioidami. Choć winowajcami tego wzrostu są nielegalne narkotyki i fentanyl, nastąpił także gwałtowny wzrost liczby przypadków nadużywania leków na receptę, co jest widoczne w liczbie przyjęć na leczenie zaburzeń związanych z używaniem leków na receptę. W 2014 roku prawie 2 miliony Amerykanów było uzależnionych od opioidów wydawanych na receptę. Co więcej, każdego dnia ponad 1000 osób jest leczonych na oddziałach ratunkowych z powodu nadużywania tych leków. Liczba niezamierzonych zgonów z powodu przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych wzrosła ponad czterokrotnie od 1999 r.

Aby lepiej zrozumieć zjawisko używania leków opioidowych wśród dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przeprowadzili krajowe badanie mające na celu sprawdzenie rozpowszechnienia zjawiska dzielenia się receptami oraz praktyk przechowywania i pozbywania się leków. Przeprowadzili ankietę wśród ponad tysiąca osób zażywających opioidy na receptę i stwierdzili, że:

  • 20,7% przyznało, że podzieliło się z kimś swoimi lekami na receptę
  • 8,6% zgłosiło przechowywanie swoich leków w zamkniętym miejscu
  • 61,3% osób, którym pozostały resztki leków, zgłosiło, że zachowało je do wykorzystania w przyszłości
  • 48,7% nie przypomina sobie, by otrzymywało informacje na temat bezpiecznego przechowywania leków
  • 45,3% nie przypomina sobie, by otrzymało informacje na temat bezpiecznego pozbywania się leków

To właśnie tym problemom Walmart stara się przeciwdziałać. Poza rozwiązaniem do utylizacji, które, nawiasem mówiąc, Walmart będzie rozdawał za darmo

, 4700 aptek Walmartu w całym kraju będzie również rozprowadzać broszurę informującą o zagrożeniach i pomocnych źródłach dla osób realizujących swoje recepty na opioidy.

Krytyka

Krytycy programu DisposeRx twierdzą, że proszek jest marnowaniem zasobów i niczego nie zmieni. Andrew Kolodny, współdyrektor Opioid Policy Research Collaborative na Uniwersytecie Brandeis, stwierdził: "To miło, że próbują, ale ich wpływ będzie niewielki".

Kolodny może mieć rację. Nie po raz pierwszy zajmujemy się problemem niewykorzystanych opioidów na receptę. CDC od dawna radzi, aby nieużywane opioidy na receptę spłukiwać w toalecie lub oddawać je do programu odbioru leków. DEA również dąży do zapewnienia środków utylizacji, organizując ostatnio czternasty "Narodowy Dzień Przyjmowania Leków na Receptę", a następny zaplanowano na28

kwietnia 2018 r.

Dodatkowe środki mające na celu ograniczenie nadużywania leków na receptę w przeszłości obejmują TimerCaps, zastępcze zakrętki do butelek z tabletkami, które za pomocą cyfrowego zegara pokazują, kiedy butelka była ostatnio otwierana. Nadużywania i Usług Zdrowia Psychicznego (SAMHSA) z 2011 r. zorganizowano webinarium na temat właściwego stosowania leków na receptę. Oczywiście w 2016 r. zwrócono się również do lekarzy - rząd federalny rozpoczął inicjatywę i wydał wytyczne promujące bardziej ostrożne i odpowiedzialne przepisywanie leków.

Osobiście nie jestem takim pesymistą jak dr Kołodny. Może jestem naiwny, ale doceniam, że Walmart zdaje sobie sprawę z powagi epidemii opioidów i wykazuje się nie tylko proaktywnością, ale i kreatywnością w rozwiązywaniu tego problemu. Nawet jeśli DisposeRx jest tymczasowy, to przynajmniej daje farmaceutom możliwość rozpoczęcia rozmowy na temat ryzyka i bezpieczniejszego stosowania opioidów na receptę, a to... cóż... mi wystarcza!

-

Zaskoczony danymi statystycznymi? Zdezorientowany produktem? Po prostu masz ochotę na pogawędkę? Chcemy usłyszeć od Ciebie, co masz do powiedzenia! Dołącz do rozmowy poniżej!