W Zjednoczonym Królestwie Restoril jest nazwą handlową leku Temazepam. Temazepam pojawił się po raz pierwszy w połowie lat 60-tych. Pod nazwą handlową Restoril lek ten zyskał masową popularność ze względu na swoją zdolność do leczenia bezsenności i innych zaburzeń snu. Restoril jest również stosowany w leczeniu stanów lękowych.

Restoril należy do rodziny leków "benzodiazepiny" i jest uważany za "hipnotyczny" lub środek uspokajający. Restoril jest przepisywany przez lekarzy NHS, a lek jest lekiem klasy C kontrolowanym zgodnie z ustawą o nadużywaniu narkotyków z 1971 roku.

Zagrożenia związane z uzależnieniem od Restorilu

Leki na bazie benzodiazepiny obejmują również Xanax, diazepam (Valium) i bromazepam. W połączeniu z alkoholem benzodiazepina jest odpowiedzialna za większą liczbę zgonów rocznie niż kokaina, crack i heroina łącznie! (Źródło: Urząd Statystyk Krajowych) Długoterminowa konsumpcja Restorilu była nawet związana z początkiem demencji. Ponieważ rynek tabletek nasennych ma nadal rosnąć, spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba przedawkowań związanych z benzodiazepiną będzie nadal rosnąć.

Przedawkowanie tabletek restorilowych prowadzi do śpiączki i śmierci. Restoril jest potencjalnie śmiertelny w przypadku zmieszania z alkoholem. Jeśli podejrzewasz przedawkowanie Restorilu, musisz natychmiast zadzwonić pod numer 999. Australijski aktor Heath Ledger zmarł na skutek zmieszania Restorilu z alkoholem w 2008 roku.

Producent Restorilu zaleca spożywanie leku przez okres nie dłuższy niż cztery tygodnie. W rzeczywistości Restoril jest znany jako "krótkoterminowa" kuracja na bezsenność właśnie z tego powodu. W przypadku dalszego zażywania Restorilu przez okres dłuższy niż cztery tygodnie, dochodzi do wytworzenia się tolerancji i uzależnienia. W związku z tym użytkownicy potrzebują coraz większej dawki Restorilu, aby doświadczyć pożądanego "wysokiego" poziomu. Osoby przewlekle używające Restorilu są znane z tego, że wdychają lub wstrzykują lek. Przyspiesza to tempo zażywania Restorilu do krwiobiegu w porównaniu ze spożywaniem leku doustnie.

Nauka stojąca za uzależnieniem od Restorilu

Restoril działa poprzez spowolnienie aktywności mózgu poprzez zwiększenie wydzielania kluczowego hormonu relaksacyjnego mózgu znanego jako GABA lub kwasu gamma-aminomasłowego. Lek ten spowalnia kluczowe funkcje organizmu, takie jak bicie serca, oddychanie, a nawet metabolizm. Użytkownicy szybko rozwijają fizyczne jak i psychiczne uzależnienie od leku. Ci, którzy mocno trzymają się w ręku uzależnionego od Restorilu doświadczają niewygodnych, a nawet bolesnych objawów odstawienia, jeśli próbuje się "oczyścić" z narkotyku.

Powszechne objawy odstawienia Restorilu

Powszechne objawy odstawienia Restorilu obejmują:

  • Dezorientacja
  • Biegunka
  • Objawy grypopodobne
  • Bóle głowy
  • Bóle mięśni
  • Odbita bezsenność
  • Poważna depresja i myśli samobójcze

Wycofanie środków odbudowy jest często bardziej problematyczne niż wycofanie alkoholu i heroiny. Z tego powodu Rehab 4 Uzależnienie nie zaleca domowej, nie nadzorowanej przez lekarza detoksykacji. Powyższe objawy odstawienia trwają do trzech tygodni w ciężkich przypadkach.

Dlaczego rehabilitacja domowa?

Aby zwalczyć objawy odstawienia Restorilu, zalecamy przeprowadzenie detoksykacji i programu reh abilitacyjnego pod opieką medyczną w ośrodku rehabilitacji stacjonarnej. Zespół personelu medycznego obserwuje objawy odstawienia pacjentów podczas detoksykacji. Oferowane są leki na receptę, które kompensują, a nawet eliminują bolesne objawy odstawienia. Podczas wstępnej oceny, zespół medyczny ustala istnienie "współzależności". Wynika to z faktu, że większość osób uzależnionych od Restorilu jest uzależniona również od innych narkotyków, zazwyczaj heroiny, alkoholu, innych leków na receptę i/lub cracku kokainy.

Sesje terapeutyczne i doradcze

Po ustąpieniu objawów odstawiennych pacjenci uczęszczają na sesje doradcze i terapeutyczne. Terapia i poradnictwo mają na celu leczenie podstawowych emocjonalnych czynników wyzwalających uzależnienie od Restorilu u pacjentów radzących sobie z mechanizmami zapobiegającymi nawrotowi choroby. Po zakończeniu rehabilitacji oferuje się 12 miesięcy bezpłatnej opieki pooperacyjnej. Sesje pooperacyjne odbywają się dwa razy w tygodniu w ośrodku rehabilitacyjnym, do którego uczęszczają pacjenci.

Co dzieje się po zakończeniu leczenia?

Po powrocie do domu zachęca się pacjentów do udziału w anonimowych sesjach antynarkotykowych w ich okolicy. Tak zwane "12-stopniowe programy" zachęcają do długotrwałej rehabilitacji.