Stygmatyzacja istnieje wszędzie. Mity i błędne przekonania mogą uniemożliwić nam doświadczanie życia pełnego możliwości. Często nasze założenia dotyczące tego, jak według nas wygląda trzeźwość, sprawiają, że tkwimy w utrwalającym się cyklu uzależnienia i jesteśmy ograniczeni w swoich przekonaniach.

Dla wielu osób myśl o tym, że nie będą używać substancji, może wywoływać nieprzyjemne uczucia i rodzić szereg pytań. Jak będzie wyglądało życie na trzeźwo? Czy będzie nudne? Jak będę sobie radzić z czynnikami stresogennymi? Niektóre z tych powszechnych pytań są często poparte mitami i przekonaniami, które sprawiają, że żyjemy w strachu - choć są one po prostu nieprawdziwe.

Kontynuując podróż w kierunku zdrowienia, warto poznać pewne błędne przekonania na temat trzeźwości. Uświadomienie ich sobie może pomóc w kontynuowaniu drogi trzeźwości i złagodzić wszelkie obawy i lęki, jakie możesz mieć.

Oto sześć największych mitów na temat trzeźwości, które zostały obalone:

Nie będziesz się dobrze bawić

Jednym z najczęstszych błędnych przekonań na temat trzeźwości jest to, że życie będzie nudne i nie będzie można się dobrze bawić bez narkotyków czy alkoholu. Jednak to stwierdzenie nie może być bardziej odległe od prawdy. To normalne, że z obawą wkraczamy w nowy rozdział naszego życia, ponieważ nieznana przyszłość może być przerażająca i niepewna. Nasze wyobrażenia o zabawie związanej z głównym nurtem życia to oglądanie meczu i popijanie zimnego napoju. Jednak w przypadku wielu osób zmagających się z uzależnieniem to, co kiedyś było pomysłem na "zabawę" podczas zwykłego zażywania, przerodziło się w pełnoprawne uzależnienie. Nie wiem, jak wy, ale ja nie wiem, co robiłem poprzedniego wieczoru i nie wiem, czy to wszystko było takie, jak się wydawało. Kiedy wytrzeźwiałem, dowiedziałem się o wiele więcej o sobie i odkryłem, że mam więcej czasu i pieniędzy na realizację swoich zainteresowań i celów, o których zawsze marzyłem.

Prawda: Trzeźwość daje więcej możliwości zabawy niż uzależnienie.

Jesteś trzeźwy tylko wtedy, gdy należysz do wspólnoty 12 kroków

Kiedy pierwszy raz wytrzeźwiałem, powiedziano mi, że aby zachować trzeźwość, muszę uczęszczać do Anonimowych Alkoholików, ukończyć 12 kroków i do końca życia brać udział w spotkaniach. Chociaż spotkania 12-stopniowe pomogły i nadal pomagają ratować życie tysiącom ludzi, nie jest to wymóg konieczny, by zachować trzeźwość. Podczas gdy spotkania 12-krokowe są tylko jednym z elementów trzeźwości, istnieją inne drogi prowadzące do niej, w tym uczestnictwo w programach takich jak Refuge Recovery, SMART Recovery, spotkania internetowe czy spotkania online.

Prawda: Istnieje wiele ścieżek prowadzących do trzeźwości.

Nie jesteś trzeźwy, jeśli korzystasz z leczenia wspomaganego lekami (MAT)

W świecie odwykowym panuje błędne przekonanie, że jeśli używasz leków, takich jak metadon, buprenorfina (Suboxone) lub naltrekson, to nie jesteś trzeźwy. Jednak w ostatnich latach leczenie wspomagane lekami (MAT) w połączeniu z terapią stało się sprawdzonym sposobem pomagającym wielu osobom w powrocie do zdrowia. Chociaż niektóre z tych leków mogą być nadużywane, odpowiednio stosowane mogą pomóc osobom, które wcześniej próbowały wytrzeźwieć, ale wielokrotnie poniosły porażkę.

Prawda: MAT jest formą redukcji szkód i udowodniono, że ratuje życie. Wyzdrowienie nie jest uniwersalnym podejściem i u każdej osoby może wyglądać inaczej.

W trzeźwości twoje życie będzie idealne

Kiedy wytrzeźwiałem, myślałem sobie, że jeśli mój nałóg jest pod kontrolą, to reszta moich problemów również. To nieprawda. Okazało się, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy trzeźwości problemy, przed którymi uciekałem, rozbiły się o mnie z hukiem. W tym czasie nie byłem przygotowany do stawienia czoła stresowi, do radzenia sobie z ludźmi, których wkręciłem, ale na dłuższą metę dzięki temu byłem lepiej przygotowany do radzenia sobie z życiem jako trzeźwy członek społeczeństwa. Dziś życie nadal się toczy, ale dzięki wyzdrowieniu jestem w stanie stawiać czoła tym wyzwaniom z większym poczuciem własnej skuteczności niż kiedykolwiek wcześniej.

Prawda: Życie toczy się nawet w trzeźwości.

Musisz stawić czoła poważnym konsekwencjom, żeby mieć potrzebę trzeźwienia

Porównywanie naszej sytuacji do innych jest niebezpieczne i destrukcyjne. Wiele razy usprawiedliwiałem swoje picie i ćpanie tym, że nie piję na okrągło, nigdy nie prowadziłem po pijanemu albo że nie byłem jeszcze w więzieniu... jeszcze. Taka mentalność utrzymywała mnie w stagnacji i przedłużała mój nałóg. Chociaż utrzymywanie takiego sposobu myślenia może być bardzo niebezpieczne i autodestrukcyjne, jest wiele osób, które wytrwały w trzeźwości bez względu na to, jak lekkie lub poważne będą konsekwencje. Chociaż nie trzeba sięgać dna, aby osiągnąć trzeźwość, każdy może skorzystać na tym, że jest na odwyku.

Prawda: Każdy może odnieść korzyść z trzeźwości.

Nie zasługujesz na to, by być trzeźwym

Samonapędzającym się systemem przekonań, który może trzymać nas w objęciach uzależnienia, jest przekonanie, że nie zasługujemy na trzeźwość. Chociaż wielu z nas nie powtarza tego mitu na głos, to jest on zdecydowanie powszechny. Jako najwięksi wrogowie samych siebie, uwielbiamy się poniżać i utrzymywać negatywne myślenie o sobie i nienawiść do samych siebie, co przedłuża nasz nałóg.

Prawda: Zasługujesz na to, by być trzeźwym.