Uzależnienie możemy zdefiniować jako bardzo silną potrzebę wykonywania jakiejś czynności, bądź też korzystania z jakiejś substancji. Potrzeba ta jest tak potężna, że uzależniony często nie tyle nie chce, lecz nawet nie potrafi się oprzeć potrzebie jej zażywania, czy robienia. Uzależnić można się od wielu rzeczy – wszystko zależy od psychiki pacjenta i jego potrzeb. Wszyscy najczęściej kojarzą ten termin z narkotykami, czy alkoholem, ale uzależnić można się także od rzeczy, czy środków zupełnie innego typu – leków, telewizji, Internetu, seksu, gier komputerowych…
Uzależnienia dzielą się na :
- fizyczne
- psychiczne
Uzależnienie fizyczne jest również zwane uzależnieniem fizjologicznym. Jest to bardzo silna potrzeba zażywania jakiejś substancji, która – gdy przez długi czas nie przyjmujemy uzależniającego środka – objawia się „głodem”. Objawy są bardzo charakterystyczne i dotyczą organizmu człowieka. Mogą to więc być: dreszcze, uczucie zimna, biegunka, nerwowość, drażliwość, różnego rodzaju bóle. Gdy przez bardzo długi czas środek od którego człowiek jest uzależniony nie jest przyjmowany, wywołuje on te same objawy, lecz w znacznie nasilonej wersji – czasem jest to zupełnie nie do wytrzymania i uzależniony człowiek jest gotowy zrobić wszystko, byle tylko zaspokoić głód. Uzależnienie od narkotyków jest właśnie tego rodzaju uzależnieniem – często zupełne i nagłe ich odstawienie może prowadzić do szoku, którego organizm nie wytrzyma. Dlatego niezwykle istotna jest opieka specjalisty i stopniowe zmniejszanie dawki. Czyni się to poprzez podawanie leków będących zamiennikiem dla substancji uzależniającej. W ten sposób chory (uzależnienie to zawsze po prostu choroba) powoli wychodzi z nałogu. Jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od narkotyków trzy sposoby przynoszą szczególnie zachwycające rezultaty i mogą pochwalić się wielką liczbą wyleczonych osób. Są to:
1. terapia substytucyjna
2. terapia ukierunkowana na abstynencję
3. terapia poznawczo-behawioralna.
Należy jednak pamiętać, że wybór jednej z nich zależy w dużej mierze od rodzaju narkotyku, od którego dany człowiek jest uzależniony oraz od jego indywidualnych uwarunkowań, które rozpoznają lekarze. Ważne jest jednak leczenie – bez niego uzależnienia nie da się pokonać.