Nigdy nie zapomnę tego pierwszego doświadczenia...

Siedziałem w państwowym centrum leczenia w Newtown Pennsylvania. Miałem niedowagę. Od tygodni nie goliłem się ani nawet nie przycinałem brody. Mój gniew ukrywał mój strach. Mój wyraz twarzy mówił ludziom, żeby ze mną nie rozmawiać, ale moje serce pragnęło pomocy i miłości. Czułem się jak przestraszony szczeniak.

Za każdym razem, gdy podchodziła do mnie nowa osoba, moją natychmiastową reakcją było schowanie ogona między nogi i ukrycie się w kącie.

Tak długo nie mogłam się z nikim związać. Jestem izolacjonistką. Z desperacji próbowałam chodzić do terapeuty, ale sesje nigdy tak naprawdę nie wydawały się drapać swędzenia.

Trzeciego dnia leczenia przyszło dwóch mężczyzn, którzy przemówili do nas. Wtedy jeszcze nie rozumiałam, o co chodzi. Nie wiedziałem, czym jest zobowiązanie H&I, nie wiedziałem, że są tam ludzie, którzy po prostu chcą mi pomóc.

Ci ludzie opowiedzieli swoją historię i powiedzieli mi, że to w porządku, że nie wierzę w Boga. Powiedzieli mi, że wszystko, co muszę zrobić, to uwierzyć, że oni wierzą.

Im dłużej pozostaję trzeźwy, tym bardziej rozumiem, jak ważna jest pomoc nowicjuszom. Od tego zależy fundament naszej wspólnoty zdrowienia. Niezależnie od metody trzeźwienia, docieranie do ludzi i służenie im to tkanina, która trzyma nas wszystkich razem.

Zacznijmy więc...

1 - Przekazywanie wiadomości

Pomaganie nowo przybyłym jest sposobem, w jaki wszyscy pozostajemy przy życiu.

Każdy z nas jest w pewnym momencie nowicjuszem. Jeśli nie przekażemy tego, czego się nauczyliśmy "następnemu pokoleniu" zdrowiejących alkoholików, to nasze rozwiązanie powoli utonie i rozpłynie się.

Tak długo jak istnieli ludzie, istniały uzależnienia. Wydaje się, że przymus i uzależnienie są w jakiś sposób wplecione w to, kim jesteśmy jako gatunek. Zawsze będziemy potrzebować tego rozwiązania, a jeśli nie uda nam się przekazać tej wiadomości, wystawiamy nasze dzieci na straszne doświadczenia.

Brzmi dramatycznie, ale to naprawdę jest takie ważne.

Zanim nasza populacja zaczęła traktować uzależnienia poważnie, uzależnieni i alkoholicy byli uważani za "szalonych" i zazwyczaj byli wysyłani do życia w sanatoriach lub zakładach dla obłąkanych. Nie jest to styl życia, który chciałbym dla następnego pokolenia.

2 - Buduje poczucie własnej wartości

Jak będziemy dyskutować, pomaganie nowoprzybyłym jest w pewnym sensie aktem egoistycznym.

Oczywiście, pomagasz komuś innemu i robisz to bez oczekiwania otrzymania czegokolwiek w zamian. Jednak przede wszystkim pomagasz sobie.

Mówi się, że jeśli chcesz mieć poczucie własnej wartości, musisz wykonywać wartościowe działania. Kiedy pomagasz innym ludziom, to właśnie to robisz. Tworzysz wartość dla siebie i dla innych ludzi.

To niesamowite, jak to działa. To niesamowite, co pomoc innym ludziom i pomoc nowemu człowiekowi zrobi dla Twojej samooceny i dla Twojego postrzegania siebie.

To działa... zaufaj mi.

3 - Dobra stara karma

Jestem głęboko przekonany, że jeśli robisz właściwe rzeczy, dobre rzeczy zdarzają się tobie.

Kiedy ludzie są nowi w odwyku, są zwykle przerażeni, zdezorientowani i zdesperowani, aby uzyskać pomoc. Wiele razy są nawet zbyt przerażeni, aby prosić innych ludzi o pomocną dłoń.

Wyciągnięcie do nich ręki będzie oznaczało cały świat. Czy pamiętasz, jak się czułeś, kiedy po raz pierwszy zacząłeś trzeźwieć? Czy miałeś kogoś, kto cię podtrzymywał? Kto dał ci nadzieję i kto zawsze był przy tobie?

W jakiś sposób siły, które są, sprawiły, że kiedy robisz dobro dla innych ludzi, dobro wraca do twojego życia. Kiedy ludzie mówią o słowie karma, niekoniecznie mówią o hinduskim prawie karmy, po prostu odnoszą się do idei, że dobre rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom.

Jasne, że na świecie jest brzydota i tragedia. Ale założyłbym się, że większość ludzi, którzy mają dobre życie, poświadczyłaby wiele ze swojego szczęścia dzięki służbie innym ludziom.

4 - Utrzymuje cię w trzeźwości

To jest wielki jeden prawda?

To jest cały powód, że alkoholicy pomagają innym alkoholikom. Wszyscy zgadzamy się, że czuje się dobrze, aby pomóc innym ludziom i to buduje poczucie własnej wartości i przynosi dobrą karmę w naszym życiu. Ale najważniejsze jest to, że pomaganie innym alkoholikom jest najlepszym sposobem, aby zapewnić sobie trzeźwość na cały dzień.

Kiedy pomagasz komuś innemu, wychodzisz z własnej głowy. Myślisz o cudzych problemach, a nie o swoich.

Pomaganie nowoprzybyłym jest również świetnym przypomnieniem, dlaczego w ogóle pozostajemy trzeźwi. Wiele razy nowicjusze nadal doświadczają objawów odstawienia lub mają do czynienia z depresją. Wiele razy nowicjusze żyją życiem nie do opanowania i zdrowym jest dla nas zobaczyć jak to wygląda z pierwszej ręki.

To utrzymuje świeżość dla nas. Kiedy życie staje się dobre, łatwo jest nam zapomnieć, jak źle było w rzeczywistości. Jak przygnębiające było bycie pochłoniętym przez alkohol i jak bardzo czuliśmy się przez to nieistotni.

Pomaganie nowym jest dla nas najlepszym sposobem na przypomnienie sobie, i przypomnienie, dlaczego nigdy nie chcemy wracać.

Always Pay It Forward

O to właśnie chodzi. Jedna osoba pomaga drugiej. Jeden alkoholik pomagający drugiemu. Alkoholicy odnoszą się do siebie w sposób, którego większość ludzi nie rozumie.

Gdy tylko przestaniemy wyciągać rękę do nowych, to wtedy nasza piękna społeczność odwykowa zacznie się rozpadać. To nie może się zdarzyć.

Bez względu na wszystko, nie przestawaj wyciągać ręki. Nie przestawaj oferować swojej pomocy komuś w potrzebie, zwłaszcza komuś, kto nie ma zdolności, by ci się odwdzięczyć!

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć wasze przemyślenia w tej sprawie. Zostawcie swoje komentarze poniżej. ????