Wkrótce wkroczymy w trzypierścieniowy cyrk, jakim jest rok wyborczy, a kandydaci na prezydenta z obu stron będą rozpalać maszyny promocyjne do granic możliwości. Ten kolejny wyścig w wyborach prezydenckich będzie być może najbardziej podzielonym wyścigiem w pamięci ze względu na niezwykle polaryzujące punkty widzenia posiadane przez partię demokratyczną i republikańską. Od imigracji i reformy podatkowej po opiekę zdrowotną i edukację, wydaje się, że żadna ze stron nie ustąpi, ani nie podda się.

Wydaje się jednak, że wśród słownych utarczek są pewne kwestie, w których obie partie znajdują wspólny język - jedną z nich są programy wymiany strzykawek. W artykule opublikowanym w zeszłym tygodniu w Think Progress, Kongres pod przewodnictwem Republikanów włączył do swojej ogromnej ustawy o wydatkach na koniec roku pozwolenie dla Departamentu Zdrowia na finansowanie programów wymiany strzykawek w całym kraju.

Ten ruch jest szczególnie godny uwagi, biorąc pod uwagę fakt, że Kongres zdecydował 25 lat temu, aby nie pozwolić na wykorzystanie dolarów federalnych do przeniesienia tych ważnych programów, pomimo silnego sprzeciwu ekspertów opieki zdrowotnej i naukowców. Jednak wraz z dramatycznym wzrostem uzależnienia od heroiny, jak również zakażenia wirusem HIV, wydaje się, że nastąpiła zmiana w partii republikańskiej w odniesieniu do tego, jak postrzegają politykę narkotykową kraju.

Siły stojące za zmianą

Obecny nacisk na przyznanie funduszy na programy wymiany strzykawek był prowadzony przez przedstawiciela Hala Rogersa i lidera większości Senatu Mitcha McConnella, z których obaj są Republikanami. Nacisk na fundusze dotyczy nie tylko programów na poziomie federalnym, ale również stanów, które mają zainicjować podobne reformy. Lokalni ustawodawcy w stanach rządzonych przez Republikanów i w całym kraju mają do czynienia z epidemią heroiny, która nie wykazuje oznak spowolnienia.

Najnowsze dane Centers for Disease Control pokazują, że liczba zgonów z powodu przedawkowania heroiny wzrosła niemal czterokrotnie w ciągu ostatniej dekady. Dodatkowo szacuje się, że każdego dnia w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania narkotyków umiera 120 osób, co w dużej mierze wynika ze zgonów przypisywanych zażywaniu heroiny i leków przeciwbólowych na receptę.

Interesujący jest fakt, że do niedawna programy wymiany igieł były w dużej mierze wspierane przez liberalnych ustawodawców. W artykule Think Progress zauważono, że spośród 33 stanów, w których funkcjonują takie programy, prawie wszystkie to stany rządzone przez Demokratów. Tradycyjnie, republikańscy ustawodawcy wzbraniali się przed finansowaniem programów wymiany igieł, ponieważ uważali, że zachęcą one do zażywania narkotyków, mimo że od dziesięcioleci popiera je szerokie grono ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego.

Zastrzeżenie

Chociaż finansowanie tych istotnych programów wymiany strzykawek jest pozytywnym krokiem, jest pewien haczyk. Fundusze zawarte w projekcie ustawy nie są przeznaczane bezpośrednio na zakup strzykawek, mimo że strzykawki są często najmniej kosztowną częścią każdego programu wymiany. Pieniądze przeznaczane są na płace dla personelu, utrzymanie biura lub budynku, zakup samochodów dystrybucyjnych, wydatki na paliwo i inne potrzeby związane z funkcjonowaniem programów. Decyzja ta jest w dużej mierze postrzegana jako gest mający na celu uspokojenie tych Republikanów, którzy wciąż są przeciwni rozdawaniu strzykawek.

Pomimo utrzymujących się wątpliwości, wydaje się, że Republikanie przychodzą do stołu, aby współpracować z Demokratami w celu wprowadzenia wymiernych zmian w odniesieniu do reformy polityki narkotykowej. Podczas spotkania GOP w New Hampshire, republikańska nadzieja prezydencka Carly Fiorina określiła ten nowy sposób myślenia, mówiąc co następuje:

"Jeśli nadal będziemy kryminalizować uzależnienie od narkotyków, nie będziemy go leczyć. A system, który mamy dzisiaj, jest teraz częścią problemu, a nie częścią rozwiązania".