Narkomania to problem, którego dobre zrozumienie będzie możliwe, jeśli będziemy świadomi skutków jakie za sobą ona niesie. Dotyczą one życia osoby uzależnionej jak i też całego społeczeństwa. Stają się coraz bardziej dotkliwe im dalej wchodzi się w nałóg i powiększa się ten problem. Na samym początku uzależnienia może się wydawać, że gdy bierze się narkotyki czuje się swego rodzaju ulgę. Gdy jednak nałóg będzie się rozwijał, żeby uzyskać taką ulgę będzie trzeba brać coraz większe dawki oraz coraz częściej. Narkotyk będzie przyjmowany nawet kilka razy na dobę. Tak będzie tworzyć się ogromne zatrucie organizmu. Gdy próbujemy odstawić narkotyki zaczynają się pojawiać problemy z objawami odstawienniczymi. Gdy ta abstynencja zaczyna mieć charakter przymusowy ten problem jest jeszcze większy. Jeśli dawki były już bardzo duże, trudno będzie sobie poradzić z odstawieniem narkotyków. Narkotyki niosą jeszcze taki problem, który związany jest z brakiem higieny w miejscach, gdzie się je podaje. To może prowadzić w wielu przypadkach do bolesnych zakażeń, które niekiedy doprowadzić mogą nawet do śmierci. Poza tym do takiego ostatecznego końca będzie również prowadzić wyniszczenie organizmu pogłębiane coraz większą ilością narkotyków. W stanie mocnego uzależnienia niekiedy decydują się na celowe przedawkowanie. W miejscach, gdzie podaje się narkotyki bardzo często jedna osoba korzysta z igły, której podawano narkotyki innym osobom.
To staje się przyczyną chorób takich jak kiła czy AIDS. Do tego wśród narkomanów dochodzi do kontaktów seksualnych, które potęgują oczywiście takie problemy z wirusem HIV. U uzależnionych od narkotyków niebezpieczeństwo rozwoju AIDS jest ogromne, gdyż tryb życia przez nich prowadzony sprawia, że ta choroba otrzymuje warunki do tego, by się rozwijać. Jeśli nie są przestrzegane zasady higieny osobistej niestety wirus ma doskonałe warunki do tego, by się rozwinąć. Gdy brakuje snu, odpoczynku odżywiania prawidłowego, a pojawiają się przypadkowe kontakty seksualne HIV ma warunki, w których może się dalej rozwinąć. Osoba, która zdaje sobie sprawę z tego, że ma w sobie wirus ma również problem z zaakceptowaniem siebie. najczęściej ma to bezpośredni wpływ na stan psychiczny takiej osoby. Niekiedy pojawia się odrzucenie siebie i nie ma już wysiłków, by zmieniać siebie i walczyć z niszczącym nałogiem. W innych przypadkach ludzie decydują się na ostateczne starcie z nałogiem i starają się szukać dla siebie pomocy, leczenia, tak by udało się wyjść z tego problemu. Jeśli nie ma odpowiedniej walki o siebie pogłębiać się będzie załamanie i pesymizm, który w ostatecznym rozrachunku prawdopodobnie przyspieszy rezygnacje z leczenia i będzie prowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu i śmierci.
Osoba, która jest uzależniona przeżywa wiele zmian na gruncie psychicznym. Pojawia się zmiana w hierarchii wartości, nie chce się utrzymywać kontaktów towarzyskich, zaczyna się unikać osób, z którymi spędzało się czas przed uzależnieniem. Rodzina, znajomi, praca czy zdrowie zaczynają całkowicie odchodzić na dalszy plan. Wysuwa się już tylko i wyłączenie uzależnienie, które łączy się z tym, że ciągle szuka się nowej dawki narkotyków dla siebie. Zazwyczaj osoba uzależniona nie jest wrażliwa na inne formy przyjemności i skupia się już tylko na narkotykach, które stają się jego całym życiem. Pojawia się ubóstwo duchowe takiej osoby i całkowita pustka w jej życiu. Ze względu na to jak działa na nas chemiczny środek jakim jest narkotyk pojawia się zatarcie indywidualnych różnic między osobami.
Narkomani bardzo często unikają wszelkiego rodzaju aktywności starają się fantazjować o życiu, nie potrafią już podejmować żadnych poważnych decyzji. Zmienia się również instynkt, który zostaje zniszczony przez nadmierne spożywanie narkotyków. Pojawia się chęć zaspokajania potrzeb ponad wszystko bez względu na cenę. Osoba uzależniona bardzo często jest również podatna na działanie innych osób, ma słabe zdanie o osobie dlatego przyjmuje również oceny związane z krytyką w różny sposób. Nie ma już takiego toku myślenia, gdy długotrwałe przyjmowanie narkotyków może również spowodować uszkodzenie mózgu i zniszczenie pamięci. Pojawia się swego rodzaju chaos psychiczny, z którym praktycznie nie można sobie poradzić. To ostatecznie prowadzić do problemów z codziennymi czynnościami i myśleniem. Gdy pogłębia się nałóg osoba uzależniona jest całkowicie zdegradowana psychicznie i fizyczne i nie potrafi sobie poradzić z barierami moralnymi, które zaczyna łamać.
Pojawiają się pierwsze kłamstwa, dalej kradzieże czy sprzedaż własnego ciała, by zyskać pieniądze na narkotyki. Rozwija się maksymalnie egoizm, który całkowicie zmienia tryb życia osoby upadającej pod kątem moralnym. Dalej pojawiają się próby samobójcze. Konsekwencje nałogu będą więc szły za osobą i otaczającym go społeczeństwem. Narkomania będzie również generować przestępstwa kradzieży i dalej prowadzić do notorycznych problemów z policją. Osoba uzależniona przestaje być zdolna do nauki i pracy. Co najgorsze osoba uzależniona jest również przyczyną wciągającą przynajmniej kilka innych osób w nałóg. Narkotyki niestety nadal są dostępne bez problemu a narkomani chętnie do swoich grup wciągają kolejne osoby. Te liczne skutki nałogu pokazują jak wielką tragedię swojego życia przeżywa osoba, która jest uzależniona. Powinna to być przestroga dla tych, którzy myślą o tym, by sięgnąć po narkotyki i uważają, że będzie to dla nich wybawienie od problemów.